Zubný lekár Martin Plevák: “Ako sa treba starať o zuby, aby sa nekazili”
Tvrdíme, že zdravie žalúdka začína už v ústnej dutine. Je to prvá brána, ktorá kontroluje kvalitu potravín, ktoré do tela dostávame. Ak je jedlo, ktoré prijímame kvalitné a plné živín, zuby sú zdravé a problémy so žalúdkom nás zvyknú obchádzať.
Ak však kŕmime telo nezdravými potravinami, problémy začnú nielen v tráviacej sústave, ale odzrkadlí sa to aj v ústnej dutine – zvýšenou kazivosťou zubov, zápachom z úst.
Preto liečenie žalúdka stojí ruka v ruke s liečením ústnej dutiny a komplexné výsledky dosiahneme iba, ak tieto dva prístupy zladíme.
Preto sme sa na témy súvisiace s ochranou ústnej dutiny spýtali zubného lekára Martina Pleváka zo Zubnej ambulancie Doc. Lindauera, ktorá sídli na Špitálskej ulici v Bratislave. Špecializuje sa na smile design, implatológiu, protetiku a ako lekár pôsobil dlhé roky v Nemecku.
Ako sa treba správne starať o zuby, aby sa nekazili?
“V ústach sú baktérie, ktoré môžu spôsobiť zubný kaz alebo zápal. Živia sa totiž cukrami, čím vytvárajú na zuboch povlak, ktorý poškodzuje zubnú sklovinu. Kazu sa dá predísť vtedy, keď si zuby pravidelne čistíme kefkou, pastou, medzizubnou kefkou, niťou a ústnou vodou. Je to základná domáca starostlivosť, ku ktorej treba pridať profesionálne čistenie u zubného lekára a preventívnu prehliadku.”
Prečo je hygiena u lekára taká dôležitá aj pri pravidelnej domácej starostlivosti o zuby?
“Na zuboch sú pre pacienta ťažko dostupné priestory, ktoré treba aspoň dva razy za rok vyčistiť. Ide o priestor pod ďasnami alebo medzi zubami, ktoré sú veľmi tesne pri sebe. Jeden známy nemecký lekár Dr.Joachim Müller zaviedol na svojej zubnej klinike dentálnu hygienu až 4-krát do roka a pacientom sa znížila kazovosť. Odvoláva sa na výskum, že znečistený zub dokáže odolať baktérii 3 mesiace.”
Je veľa prírodných doplnkov proti baktériám. Ako sa k nim staviate?
“Do boja proti baktériám sa môže skúsiť všetko, čo neškodí zdraviu pacienta. Keď som pracoval v zubnej ambulancii v Nemecku, mal som pacientov, ktorí proti baktériám používali rastlinný olej. Každé ráno si ním vyplachovali ústnu dutinu. Je známe, že aj cibuľa, cesnak alebo oreganomajú antibakteriálne účinky. V lekárňach dostať kúpiť rôzne produkty zo živice mastichy, ktorá je veľmi známa v Grécku, odkiaľ pochádza. Existuje aj mnoho vedeckých výskumov, ktoré dokazujú jej antibakteriálne a regeneračné účinky v boji proti baktériám, zápalom a iným ochoreniam. Takisto nie sú známe žiadne vedľajšie účinky, ktoré by negatívne ovplyvňovali organizmus.
Dôležitý je individuálny pocit človeka, ktorý z prírodných produktov mu pomáha a má s ním dobré skúsenosti.
Pri prírodných prípravkoch však netreba podceňovať domácu a profesionálnu dentálnu hygienu.”
Ďakujeme za názor.
Viac informácii o zdraví zubov nájdete na: http://www.zubambulancia.sk