Poznáte váš srdcový tlak?

Vysoký krvný tlak patrí medzi časté zdravotné problémy. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že až 40% ľudí nad 25 rokov trpí týmto tichým, no vážnym nepriateľom. Čo je však alarmujúcejšie – čoraz častejšie ho môžeme pozorovať aj u mladistvých a detí. Nebadané príznaky vysokého tlaku môžu ústiť až do vážnych srdcových chorôb.

Pozrime sa bližšie na to, ako vysoký tlak diagnostikovať, aké sú najčastejšie príznaky a príčiny a čo nám ponúka prírodná liečba.

Čo je krvný tlak?

Krvný tlak - meranie
Krvný tlak – meranie

Srdce je orgán, ktorý neustále pracuje. Celých 24 hodín denne pumpuje krv do ciev a tým zásobuje kyslíkom a živinami všetky orgány tela. To sa deje pod určitým tlakom, ktorého hodnota závisí od stavu ciev. Ak sú priechodné, bez usadenín tuku, srdce potrebuje na “pretlačenie” krvi vyvinúť menšiu energiu. Naopak, pri dlhodobo zlej strave alebo pri niektorých ochoreniach (ako je napríklad vysoký cholesterol) sa priechodnosť ciev znižuje, a preto je u ľudí trpiacich týmito ochoreniami často sprievodným javom práve vysoký krvný tlak (hypertenzia). O tom, prečo sa začne usádzať tuk v cievach a cievy strácajú priechodnoť sa dočítate v našom ďalšom článku o inzulínovej rezistencii. 

Hodnoty krvného tlaku sa v priebehu dňa neustále menia v závislosti od aktivity človeka – ak sme v strese, tlak stúpa, rovnako aj počas zvýšenej fyzickej činnosti – cvičenie, prechádzky. Naopak, krvný tlak klesá keď spíme alebo oddychujeme.

Pri meraní tlaku nám prístroj ukazuje dve hodnoty – tá vyššia sa označuje ako systolický tlak. Je to hodnota tlaku v cievach v momente vypudenia krvi zo srdca. Nižšia hodnota – diastolický tlak – označuje tlak počas pokojovej fázy medzi dvoma údermi srdca.

Za “normálny” tlak sa považujú hodnoty okolo 120/80 mm Hg. Od čísel 140/90 mm Hg vravíme o zvýšenom tlaku a od 160/100mm Hg ide o vysoký tlak – hypertenzia. Ako nízky krvný tlak sa označujú hladiny pod 100/70 mm Hg. 

Prečo je vysoký tlak nebezpečný?

Krvný tlak
Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Blood_Pressure_Information.jpg

Pri hypertenzii sa srdce a cievy viac namáhajú. Z dlhodobého hľadiska dochádza k opotrebovaniu, čo môže viesť až k poškodeniu, či dokonca pretrhnutiu ciev.  Srdce vynakladá na pumpovanie väčšiu energiu, a preto jeho steny hrubnú (hypertrofia) a strácajú svoju elasticitu.

Ak sa toto deje dlhodobo, môže dôjsť k cievnej mozgovej príhode alebo srdcovému infarktu. Hypertenzia tiež negatívne vplýva na obličky.

A prečo je vysoký tlak skutočne nebezpečný? Pretože v počiatočných štádiách ochorenia nemá hypertenzia príznaky. Vysoký tlak sa neprejavuje zvlášť výrazne – je to pozvoľná zmena, ktorá môže trvať aj roky. Vysoký tlak príznaky sa objavia až keď je tlak dlhodobo vysoký a vtedy sa zvyčajne musí nasadiť aj radikálna liečba a nastavenie na dlhodobé užívanie liekov. Starajte sa o svoje srdiečko skôr, ako je neskoro.

Vysoký tlak – príčiny

Dnes trpí zvýšeným a vysokým tlakom až 40% ľudí nad 25 rokov. Podľa WHO ide v súčasnosti o hlavnú alebo vedľajšiu príčinu úmrtí na svete (až 12,8% prípadov všetkých úmrtí). (zdroj)

Príčiny hypertenzie sú známe a množstvo z nich sa označuje ako “civilizačné”. Medzi hlavné príčiny vysokého tlaku radíme:

  • obezitu
  • nedostatok telesnej aktivity
  • alkohol a cigarety
  • stres
  • inzulínovú rezistenciu

Na vznik vyššieho tlaku vplýva aj vek – u mužov sa toto ochorenie rozvinie najčastejšie medzi 35. a 50. rokom života, u žien sa problémy s vysokým tlakom ozývajú hlavne po menopauze. Čo sa týka dedičnosti, jej vplyv je veľmi malý – v tomto prípade ide skôr o dedenie stravovacích návykov ako o genetickú predispozíciu. Už aj moderná medicína čoraz častejšie označuje za príčiny vysokého tlaku nevhodné stravovanie a s ním spojenú inzulínovú rezistenciu.

Vysoký tlak – ako sa prejavuje?

Vysoký tlak sa často označuje aj ako “tichý zabijak” – toto označenie si vyslúžil kvôli tomu, že jeho prejavy sú nebadané, dokonca u niektorých jedincov sa niekoľko rokov vysoký tlak nemusí vôbec prejavovať špecifickými prejavmi. Príznaky hypertenzie sú veľmi jemné a často si ich nevšímame.

Spozornieť by ste však mali, ak pociťujete nasledovné symptómy. Práve tieto sa často označujú ako príznaky vysokého tlaku:

  • búšenie srdca
  • závraty
  • bolesti hlavy
  • tŕpnutie prstov na rukách a nohách
  • zmätenosť
  • únava
  • ospalosť

Vysoký tlak – liečba

Krvný tlak monitoring
Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Blood_pressure_monitoring.jpg

Hoci na liečbu vysokého tlaku je na trhu niekoľko liekov, dôležitou podmienkou jej úspechu je aj úprava hmotnosti, zmena stravy a zaradenie fyzického pohybu. Práve tieto body pacienti s hypertenziou často ignorujú. Liečba vysokého tlaku sa tak stáva nekonečným procesom.

Farmakologická liečba hypertenzie sa nasadzuje pacientom s tlakom nad 180/110 mmHg a aj niektorým rizikovým skupinám s tlakom nad 160-179/100-109 mmHg.

Pozostáva z týchto liekov:

  • diuretiká – pracujú s predpokladom, že zníženie sodíka v krvi pomôže znížiť tlak, a preto tieto lieky zvyšujú jeho vylučovanie z tela. Riziko ich užívania nastáva u pacientov s vysokým cholesterolom, kde sa ukazuje, že užívanie diuretík zvyšuje koncentráciu celkového cholesterolu (až o 6,5%), LDL cholesterolu (až o 15%) a triglyceridov (zdroj). Nie sú úplne vhodné ani pre pacientov, ktorí trpia cukrovkou (môžu spôsobovať výkyvy glukózy počas ich užívania) a aterosklerózou. Keďže vysoký tlak a vysoký cholesterol sú často spojené nádoby a mnoho ľudí trpí oboma problémami, je liečba diuretikami vzhľadom na spomínané nežiadúce účinky minimálne na zváženie. Pozor by si mali dávať aj pacienti so slabšími obličkami, diuretiká môžu spôsobovať akútne zlyhanie obličiek. 
  • Beta-blokátory – laicky povedané, spomaľujú činnosť srdca, ich pôsobením srdce bije o niekoľko úderov za minútu menej. Opatrní pri ich užívaní by mali byť opäť ľudia s cukrovkou, alebo s predpokladom na rozvinutie diabetes mellitus a tiež pacienti s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc.
  • ACE inhibítory
  • Alfa – blokátory

Liečba vysokého tlaku chemickými látkami je zameraná na odstránenie symptómov, pre dlhodobé úspechy je však dôležité hlavne odstrániť príčinu vzniku hypertenzie. Cieľom skutočnej terapie by malo byť spoznanie vlastného tela a jeho fungovania, následné upravenie životného štýlu a postupné vylúčenie liekov na vysoký tlak.

Ako znížiť vysoký tlak?

Liečba farmakologickými prostriedkami spomenutými vyššie je dlhodobá, u mnohých jedincov doživotná a častokrát bez významnejších výsledkov. Mohlo by sa zdať, že neexistujú spôsoby ako znížiť krvný tlak bez liekov, opak je však pravdou. Pomocou správnych prostriedkov je možné mať vysoký tlak dlhodobo pod kontrolou.

Vysoký tlak ako ho znížiť
Masticha Vena je vhodná v každom veku


Jedným z možných riešení je, že našu stravu obohatíme o potraviny a bylinky optimalizujúce hladiny tlaku.

Z bežných potravín odporúčame zaradiť tieto:

  • cesnak a cibuľa – ich účinky na znižovanie tlaku sú známe už od dávnych čias
  • zeler, červená repa – sú bohaté na prírodné zlúčeniny, ktoré pomáhajú uvoľniť cievy
  • grapefruit a banány – obsahujú vysoké množstvo draslíka, ktoré pomáha pri znižovaní krvného tlaku
  • pohánka – vďaka obsahu bioflavonoidu rutín podporuje pružnosť ciev, odporúča sa pri vysokom tlaku a ateroskleróze

Na trhu je tiež dostatok bylinných produktov určených pre liečbu hypertenzie – z nich si môžete vybrať kvalitné čaje na vysoký tlak, ktoré je vhodné užívať ako dlhodobé doplnenie liečby, ale aj ako prevenciu. Tieto bylinné zmesi majú upokojujúci účinok, preto dobre vplývajú aj na akútne zvýšený tlak z dôvodu nervozity. 

Vysoký tlak – prírodná liečba

Až neuveriteľná rozšírenosť vysokého tlaku na svete (WHO uvádza, že ním trpí 40% ľudí nad 25 rokov) a komplikovanosť farmakologickej liečby s množstvom vedľajších účinkov tlačí vedcov na hľadanie nových liečiv. Cieľom je nájsť zložky, ktoré by nespôsobovali vedľajšie účinky, ale naopak – mali by pozitívny dopad aj na iné ochorenia.

Výzvou je tiež nájsť prípravok, ktorý bude bezpečný aj pre diabetikov – pretože to je skupina ľudí, ktorá je vedľajšími účinkami liekov najviac ohrozená.

Z nových objavov vedeckej scény nás najviac zaujal extrakt z olív.

Extrakt z olív - vysoký tlak
Extrakt z olív – vysoký tlak

Je známe, že olivový olej je veľmi zdravý a prospešný pre srdce. Táto jeho vlastnosť vyplýva z  vysokého obsahu polyfenolov a predovšetkým jedného z nich – hydroxytyrozolu. Viaceré vedecké štúdie naznačujú, že práve hydroxytyrozol znižuje hyperglykémiu a zlepšuje inzulínovú citlivosť.(zdroj)

Okrem týchto účinkov, polyfenoly obsiahnuté v olivách a olivovom oleji (vrátane hydroxytyrozolu) pomáhajú udržiavať normálnu hladinu krvného tlaku, majú priaznivý vplyv na zníženie oxidácie LDL cholesterolu a podporujú cirkuláciu krvi v cievach. 

Práve tieto polyfenoly sa vedcom podarilo pomocou patentovanej technológie extrahovať do výťažku, ktorý tvorí základ prírodného produktu na vysoký tlak a cholesterol Masticha Vena.

Masticha Vena obsahuje aj tieto zložky:

  • extrakt z čierneho korenia (piperín) – podporuje vstrebávanie živín a ich účinok. Aktívne pôsobí proti mikróbom a parazitom, čím podporuje celkovú imunitu organizmu a zdravie horných a dolných dýchacích ciest. Piperín prispieva aj o očiste pečene a podporuje jej činnosť.
  • extrakt z červeného hrozna – V Masticha Vena je použitý extrakt zo šupiek a semien červeného hrozna s vysokým obsahom polyfenolov. Tie pôsobia na zdravie srdca a pomáhajú udržiavať zdravý krvný tlak a integritu žilového systému, ciev a vlásočníc. Vďaka silným antioxidačným účinkom chráni bunkovú membránu pred deštruktívnym vplyvom voľných radikálov a podporuje obranyschopnosť organizmu proti nežiaducim externým vplyvom.
  • resveratrol – tento vzácny polyfenol prispieva k zdraviu srdcovo-cievneho systému
  • chioská masticha – harmonizuje trávenie. Živica zo stromov Pistacia Lentiscus s obsahom polyfenolov a terpénov prispieva k zdraviu žalúdka a tráviaceho traktu. 
  • omega 3 mastné kyseliny s vysokým obsahom EPA a DHA – prispievajú k normálnej funkcii srdca

Objavte Masticha Vena vo výhodných balíčkoch

Podľa nariadenia EP a rady ES č. 1924 z roku 2006, nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na webstránke predávajúceho sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny prípadne jej nutričných a liečivých účinkoch.Všetky informácie na webstránke predávajúceho majú informačný charakter a neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom. Možné pozitívne ale aj nežiadúce účinky potraviny odporúčame konzultovať so svojim lekárom.

Trápi vás iné ochorenie?

Zubná pasta s chioskou mastichou
Zubná starostlivosť

Ústna dutina

Možno aj vy ste na sebe postrehli, že máte rozdielny pocit z rozhovoru s človekom, ktorý sa stará o svoju ústnu dutinu, ako s človekom…

Pavol Bojda
18. februára 2021
Posilnenie imunity prírodnými prostriedkami
Imunita

Ako sa starať o zdravie

Pod pojmom imunita sa zjednodušene označuje schopnosť organizmu chrániť sa pred chorobami, vírusmi a baktériami, ktoré na nás "útočia" z…

Pavol Bojda
13. februára 2021
Masticha Active

Masticha Active

Trápi vás spomalené trávenie? Máte podozrenie na baktériu v žalúdku? Premýšľate ako sa zbaviť bolesti brucha, kŕčov, či pálenia…

Pavol Bojda
2. augusta 2018
Ďalšie články