Reflux u dospelých, ale aj u detí: Nepodceňujte ho

11. januára 2024 Zuzana Kucková Liečba mastichou, Masticha Active, Pálenie záhy

Mnoho ľudí pociťuje z času na čas pálenie záhy, ktoré je spôsobené refluxom žalúdočnej kyseliny. Ak sa však táto chvíľková nevoľnosť opakuje, mali by ste spozornieť. Zanedbávaný reflux môže spôsobiť aj vážnejšie zdravotné komplikácie.

GERD

Čo je to reflux pažeráka

Reflux pažeráka, alebo aj GERD (anglická skratka gastroesophageal reflux disease) vzniká vtedy, keď sa chlopňa medzi žalúdkom a pažerákom oslabí a zostane dlho otvorená, čo umožňuje kyseline v žalúdku prúdiť späť do pažeráka. Za normálnych okolností prechádza potrava z hltana do žalúdka jednosmerne, čomu napomáhajú viaceré protirefluxné mechanizmy.

GERD žalúdok a zdravý žalúdok
Zdravý žalúdok – GERD žalúdok

Je reflux kyseliny rovnaký ako GERD?

Kyslý reflux (GER) a gastroezofageálna refluxná choroba (GERD) spolu úzko súvisia, ale tieto pojmy nemusia znamenať to isté.

Kyslý reflux, tiež známy ako gastroezofageálny reflux (GER), je spätný tok žalúdočnej kyseliny do trubice, ktorá spája vaše hrdlo so žalúdkom (ezofágom). Počas refluxu kyseliny môžete cítiť pálenie v hrudníku (pálenie záhy). Môže sa to vyskytnúť konzumácií veľkého jedla alebo po pití kávy, či alkoholu.

Zaujímavosť: Pálenie záhy zažije jedenkrát do roka viac ako polovica ľudí, pričom častejšie sa vyskytuje u mužov. Je bežné počas tehotenstva, najmä v treťom trimestri, avšak obvykle sa po pôrode stratí.

Niekedy reflux kyseliny prechádza do GERD, závažnejšej formy refluxu. Najčastejším príznakom GERD je časté pálenie záhy – dvakrát alebo viackrát týždenne. Ďalšie príznaky a symptómy môžu zahŕňať regurgitáciu jedla alebo kyslej tekutiny, ťažkosti s prehĺtaním, sipot a bolesť na hrudníku – najmä pri nočnom ležaní, kedy reflux môže sprevádzať aj nepríjemný kašeľ.

Náš tip: Ak máte príležitostný reflux žalúdka, zmeny životného štýlu vám môžu pomôcť. Znížte nadváhu, jedzte menšie jedlá, nejedzte dve až tri hodiny pred spaním, spite s hlavou  v mierne vyvýšenej polohe, nenoste tesné oblečenie okolo brucha a vyhýbajte sa alkoholu a tabaku.
Ktoré potraviny spôsobujú pálenie záhy? Vyhýbajte sa jedlám ako sú napríklad vyprážané alebo mastné jedlá, čokoláda, mäta pieporná, dráždivé koreniny, cesnak, cibuľa, údeniny, vlašské orechy, sýtené nápoje, káva s kofeínom aj bez, nakladané uhorky, paradajky.

Prečítajte si aj náš článok: Čo pomáha na pálenie záhy.

Prečo je reflux škodlivý a aké sú jeho prejavy

Vo všeobecnosti možno povedať, že GERD je choroba životného štýlu:

  • fajčenie
  • obezita
  • stres
  • konzumácia veľkých porcií jedál
  • ležanie alebo spanie krátko po jedle
  • konzumácia určitých druhov potravín, ako sú napríklad vyprážané alebo korenené jedlá
  • pitie určitých druhov nápojov, napríklad sódy, kávy alebo alkoholu
  • nadmerné užívanie liekov, ako je aspirin alebo ibuprofen

Ak konzumácia ťažkých, alebo príliš korenených jedál spúšťa kyslý reflux, žalúdočná kyselina je pravdepodobne príliš slabá. Väčšina refluxu kyseliny je spustená nedostatočnou tvorbou kyseliny, nie jej nadbytkom. Keď sú žalúdočné kyseliny príliš slabé, nastávajú tráviace ťažkosti a potrava stagnuje. Jedlo, ktoré leží príliš dlho v žalúdku, má tendenciu vracať sa späť.

Žalúdok produkuje približne 2 litre kyseliny denne. Žalúdočná kyselina funguje tak, že zabíja baktérie v skonzumovanom jedle, zvyšuje vstrebávanie vápnika a železa z potravy a aktivuje pepsín, enzým zodpovedný za rozklad bielkovín. Produkcia žalúdočnej kyseliny je stimulovaná uvoľňovaním hormónu gastrínu.

žalúdok

Po prehltnutí prechádza potrava z hrdla cez pažerák do žalúdka. Žalúdok funguje tak, že prijíma a absorbuje potravu a predpokladá sa, že potravu posúva smerom nadol. Kyslý reflux je znakom toho, že žalúdok nie je schopný vykonávať tieto funkcie.Tu je dôležité si uvedomiť, že v pažeráku je iné vnútorné prostredie, ako v žalúdku. Steny pažeráka nie sú tak chránené pred kyselinou, ake steny žalúdka.  

Reflux alebo tiež regurgitácia je spätný tok žalúdočného obsahu do pažeráka.

Kyslý regurgitát

Spätný prechod žalúdočného obsahu, ktorý je vďaka žalúdočnej kyseline (kyselina chlorovodíková) výrazne kyslý, pôsobí na sliznicu pažeráka dráždivo. Tento prípad – kyslý regurgitát – nastáva asi v 90 % prípadov refluxu.

Zásaditý regurgitát

Pokiaľ dôjde k refluxu z dvanástnika do žalúdka, má vďaka prítomnosti žlčových solí a pankreatických enzýmov žalúdočný obsah zásaditý charakter a ak sa dostane späť do pažeráka, hovoríme o zásaditom (alkalickom) regurgitáte. 

Sliznica pažeráka nie je na takéto zmeny pH prostredia uspôsobená a z dlhodobého hľadiska ich nie je schopná tolerovať.

Pri jej opakovanom dráždení vzniká zápal sliznice pažeráka (ezofagitída) s rôzne hlbokými a početnými eróziami (povrchovým narušením sliznice), vredmi a v tom najhoršom prípade hrozí riziko rakoviny pažeráka.


existuje takzvaný tichý reflux? Rozdiel medzi tichým a “klasickým” refluxom spočíva v tom, že ľudia, ktorí majú tichý reflux, nepociťujú typické príznaky refluxného ochorenia, ako je pálenie záhy. Namiesto toho sa pri tichom refluxe prejaví napríklad chrapot, kašeľ, hlieny v hrdle, bolesť hrdla alebo ťažkosti s prehĺtaním, poškodenie zubov, dokonca pocit, že si musia neustále odkašlať, alebo majú “hrču v hrdle”. Príznakom tichého refluxu môže byť aj častá nádcha. 

Aké má reflux príznaky u dospelých

Dominujúcim príznakom refluxu je pálenie záhy a spája sa s pocitom pálenia v krku, alebo bolesťou za hrudnou kosťou.

muž v sivom tričku si drží pravou rukou bolestivý hrudník a ľavou rukou oblasť brucha.

Medzi ďalšie príznaky refluxu patrí:

  • kyslá alebo horká pachuť v ústach
  • zvýšené grganie 
  • nadmerné nadúvanie
  • zahlienenie
  • chronický dráždivý kašeľ 
  • chronický zápal priedušiek, astma
  • sťažené prehĺtanie a bolesť pri prehĺtaní
  • pocit cudzieho telesa v hrdle
  • opakovaný zápal hrtana
  • zvýšená kazivosť zubov

Okrem spomínaných príznakov môže byť dôvodom častého pálenia záhy aj infekcia helikobakter pylori, ktorá prebýva v žalúdku. Táto baktéria vyvoláva mnohé žalúdočné problémy, ktoré môžu vyústiť až do vzniku žalúdočných vredov.
Pálenie záhy môže byť aj jedným z príznakov, ako sa prejavuje alergia na mlieko u dospelých.

Sóda bikarbóna na žalúdok

Čo pomáha na pálenie záhy? Je sóda bikarbóna naozaj účinná, keď páli záha?
Sóda bikarbóna môže pomôcť zmierniť príznaky refluxu alebo pálenia záhy, avšak ľudia by ju mali používať opatrne. Má zásadité pH, neutralizuje prebytočnú žalúdočnú kyselinu, ktorá spôsobuje symptómy.

Lekári odporúčajú používať sódu bikarbónu dočasne a to iba vtedy, keď sa objavia prvé príznaky. Ak sa totiž telo stane príliš zásadité, môžu sa vyvinúť ďalšie problémy. Sóda bikarbóna je tiež soľ a príliš veľa soli môže viesť k ďalším problémom.

Pálenie záhy v tehotenstve

Pálenie záhy je bežným príznakom počas tehotenstva, najmä v treťom trimestri. Zmeny v hormónoch (hormóny často spomaľujú tráviaci systém) a tvare tela (zväčšovanie maternice) môžu prispieť k refluxu a páleniu záhy. Zmeny v stravovaní, ako napríklad jedenie menších, častejších porcií jedla, obmedzenie kofeínu, vyprážaných, korenistých jedál a úprava životného štýlu však môžu pomôcť zmierniť nepríjemné príznaky.

Reflux u detí a jeho prejavy

Každá mamička necháva svoje dieťa po nakŕmení odgrgnúť. Je to prirodzený jav, kedy sa vytlačí prehltnutý vzduch počas kojenia. Niekedy sa stáva, že dieťa odgrgáva aj zvyšky jedla. 

Ak počas troch týždňov „ublinkáva“ mlieko viac ako 3-krát denne, v objeme viac ako čajová lyžička, hovoríme o gastroezofágovom refluxe (GER). Je to fyziologický jav, ktorý sa postupne spolu s dozrievaním gastro- intestinálneho traktu vytráca a do 1. roku života celkom zmizne.

dieťa reflux

Ak však u detí pretrvávajú nasledovné príznaky, je potrebné navštíviť lekára:

  • dieťa nepriberá
  • odmieta jedlo
  • vracia silným prúdom
  • súčasťou zvratkov je žltá alebo zelená kvapalina
  • krv v stolici
  • má ťažkosti s dýchaním
  • chronický kašeľ
  • začína zvracať až vo veku 6 mesiacov a viac
  • po jedle je dieťa podráždené

Niektoré z vymenovaných príznakov môžu naznačovať aj vážnejšie ochorenia, nie však neliečiteľné. Môže ísť o GERD alebo blokádu tráviaceho traktu.

Domáce opatrenia na zmiernenie symptómov refluxu u detí

  1. Po kŕmení držte dieťa vo vzpriamenej polohe po dobu 20 až 30 minút.
  2. Dávajte dieťaťu jesť v menších a častejších dávkach. Kŕmenie pravidelne prerušujte aby si dieťatko mohlo odgrgnúť.
  3. Nájdite primeranú veľkosť cumlíka, aby sa dieťa mohlo počas kŕmenia dobre prisať a neprehĺtalo priveľa vzduchu.
  4. Dojčiaca  matka by mala z jedálnička odstrániť hovädzie mäso, mliečne výrobky, vajcia na overenie, či dieťa nemá alergiu.
  5. Pre niektoré deti môže byť užitočné pridanie ryžových cereálií do jedla a zahustiť konzumované mlieko
  6. U väčších detí ledujte príjem potravy, obmedzte vyprážané a mastné jedlá, mätu piepornú, čokoládu, čierny či zelený čaj a džúsy
  7. Večerné jedlo podávajte minimálne 3 hodiny pred spánkom.

Prírodné lieky na reflux (bylinky na reflux)

Niektorí ľudia považujú bylinky a iné prírodné prostriedky za užitočnejšie pri liečbe príznakov pálenia záhy, ako voľnopredajné lieky z lekárne. Na trhu môžete nájsť už hotové čaje na reflux, ktoré obsahujú presný pomer byliniek vhodných na liečivú kúru.

Čo sa týka bylín, vždy je potrebné vyberať také typy, ktoré patria do kategórie tzv. slizových. Sú to byliny, ktoré uvoľňujú hojivý sliz, ktorý dokáže regenerovať sliznice tráviaceho traktu. Medzi také byliny patrí slez, ibiš, puškvorec ale aj liečivé huby.
Spomínaný ibiš lekársky spolu s inými druhmi vlákniny nájdete v produkte Natura Biotika, ktorá má priaznivý vplyv na zdravie črevnej mikroflóry. Zmiešaním Natura Biotika s vodou vzniká jemný gél, ktorý pôsobí na sliznicu žalúdka a čriev ako hojivý balzam. Zároveň na seba naberá nestrávené zvyšky potravy a pomáha ich vylučovať z tela von.

Niektoré bylinky máte možno aj doma. Sú to napríklad tieto:

Harmanček – šálka harmančekového čaju môže mať upokojujúci účinok na tráviaci trakt. Pozor však, ak máte alergiu na ambróziu, nepoužívajte harmanček.

V sklenenej šálke je kamilková čaj aj s dvoma kamilkovými kvetmi.

Zázvor – má schopnosť chrániť žalúdok a tráviaci trakt tým, že blokuje žalúdočnú kyselinu a potláča Helikobaktera. Koreň zázvoru je známym bylinným pomocníkom pri trávení a už po stáročia sa používa ako ľudový liek na pálenie záhy. Okrem čaju sa dá používať aj do varenia.

V sklenenej šálke je žltý zázvorový čaj, vedľa šálky je položený zázvorový koreň. v pozadí je v sklenenej fľaši med.

Sladké drievko – lekorica sa osvedčila vo viacerých štúdiách. Sladké drievko údajne zvyšuje slizničný povlak pažerákovej výstelky, čím jej pomáha odolávať dráždivým účinkom žalúdočnej kyseliny. Deglycyrrhizované sladké drievko alebo DGL je je najlepšia dostupná forma sladkého drievka, ktorú nájdete aj v našom produkte Masticha Active.

Korene sladkého drievka sú zviazané špagátom, vedľa nich je položená biela miska s práškom zo sladkého drievka.

Stravovanie pri refluxe

zoznam potravín pri refluxe

Dočítali ste sa niekde, že na reflux pomáha kyslá kapusta? Veru áno. Potraviny bohaté na probiotiká, ako je jogurt, kefír, kyslá kapusta alebo kimchi, môžu pomôcť udržať vyvážený črevný mikrobióm, zlepšiť trávenie a prospieť pacientom s GERD.

Chioská masticha pre zdravý žalúdok

Masticha sa už stáročia používa ako prírodné liečivo na rôzne ochorenia a prejavy súvisiace s tráviacim traktom.

Zle fungujúci tráviaci trakt sa prejavuje hlavne týmito príznakmi: 

Užívanie mastichy pomáha k správnemu fungovaniu tráviaceho traktu – v harmonizovanom tráviacom trakte dochádza aj k odstráneniu vyššie spomínaných prejavov.

Mastichové kryštály na dlani
Mastichové kryštály na dlani

Vhodným produktom na spomínané problémy je Masticha Active okrem originálnej chioskej mastichy obsahuje aj dve špeciálne probiotické kultúry (Lactobacillus reuteri DSM17648 a Saccharomyces Boulardii) a sladké drievko DGL. Tieto látky spolu pôsobia synergicky, rýchlo pôsobia a pomáhajú dosiahnuť dlhodobé účinky.

Životný štýl a reflux

Tráviace problémy potrápia občas každého z nás. Samozrejme nie je potrebné panikáriť zakaždým, čo vás páli záha po veľkom obede. Je len dobré poznať riziká dlhodobých a neriešených problémov.

Ak chcete odstrániť príčinu pálenia záhy a byť zdraví, je nevyhnutné začať sa zdravo stravovať. Ovocie a zelenina sú plné enzýmov a veľmi jednoducho sa trávia. Naopak, nezdravo upravené jedlá, zlá kombinácia potravín sú pre nás veľakrát nestráviteľné.

prebiotické potraviny ako sú ovsené vločky a ľanové semienka sú uložené v bielych miskách. POd nimi je pomaranč, jablko a brokolica.

Stres, ako už vieme, je príčinou mnohých chorôb a je dôležité si to uvedomovať. Permanentný stres sa okrem iného môže odzrkadliť aj v tráviacom ústrojenstve a reflux nie je výnimkou. Je potrebné zamerať sa na zdroj stresu a pokúsiť sa ho eliminovať. Vyskúšať môžete aj rôzne bylinkové čaje, esenciálne oleje alebo CBD olej.

Pomôcť vám k tomu môže aj jóga a špeciálne cviky na reflux.

plešatý muž s dvoma naušnicami v uchu stojí so zavretými očami v zelenej záhrade, pravou rukou má položenú na hrudi v oblasti srdca a ľavú ruku v oblasti brucha.

Vedeli ste, že…?
Jedným z najdôležitejších svalov v ľudskom tele je práve bránica? Sval, ktorý je pri dýchaní ten najdôležitejší. Sval, ktorý má kľúčovú funkciu – stabilizáciu trupu. V tráviacej sústave navyše zaisťuje funkčný uzáver pažeráka. Pokiaľ funguje tak ako má, bráni vráteniu potravy zo žalúdka späť do pažeráka.

Vhodné produkty pri refluxe

  • Natura Biotika - aktívna vláknina

    Natura Biotika – aktívna vláknina

    Cholesterol a tlak, Imunita a zdravie, Tráviaci trakt

    Jedinečný vlákninový komplex zložený z piatich druhov aktívnej vlákniny - akáciová, smrekovcová, ibiš lekársky, brest červený a psyllium. Kúra na 14-dní.

    Original price was: 23,90 €.Current price is: 19,90 €.

    Pridať do košíkaPridané
    Doručíme do 2 dní

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6140167/

https://www.solen.sk/storage/file/article/d021cab39de8cc015cf02b299867752d.pdf

https://www.health.harvard.edu/blog/five-lifestyle-factors-that-can-help-prevent-gastroesophageal-reflux-disease-202105122454