Psychika a vysoký tlak

15. novembra 2021 Mária Richtáriková Masticha Vena, Vysoký krvný tlak

Náhly nával tepla, silnejšie búšenie srdca, točenie či bolesť hlavy, zrýchlený dych – už sa vám to stalo? Tieto pocity sú prejavmi náhle zvýšeného krvného tlaku. V tomto článku vám dáme pár odporúčaní na to, ako pracovať so svojou psychikou tak, aby ste dokázali eliminovať rýchle zmeny tlaku a znížili tak ich dopady na vaše zdravie.

psychika a vysoky tlak

A vám sa z čoho dvíha tlak?


Isto poznáte tradičné slovné spojenie „zdvihol sa mi z toho/z teba tlak“. Na rýchle zvýšenie tlaku teda zvyčajne vplýva nejaká situácia z externého prostredia – často je to nepríjemný rozhovor, stretnutie, očakávanie stresujúceho momentu (písomka, pohovor, odovzdávanie práce). Tlak sa vám môže zvýšiť náhle aj napríklad pri jazde autom, kde iný šofér koná nebezpečne a vy sa dostanete do stresu, tlak sa dvihne aj pri kontakte s nebezpečenstvom.

V podstate pri každej stresujúcej udalosti je sprievodným javom zvýšenie tlaku

Niektoré typy osobností sa do stresujúcich situácii, ktoré následne vplývajú aj na ich zdravie, dostávajú častejšie. Sú to hlavne osoby, ktoré sú:

  • výbušnej povahy – majú tzv. krátku zápalnú šnúru – rýchlo sa nahnevajú, vybuchnú, reagujú podráždene
  • príliš ustráchaní ľudia – intenzívne prežívajú strach o svojich blízkych a seba
  • introverti a hanbliví jedinci – každý prejav na verejnosti je pre nich veľkým stresom, dokonca aj nákup v potravinách, či rozhovor na zastávke, neradi sa vystavujú novým situáciám

To, ako vaše telo reaguje na stres je automatické, sú to deje, ktoré prebiehajú na vnútornej úrovni. Časté a náhle zmeny tlaku môžu byť pre vaše srdce nebezpečné. Dobrou správou je, že existujú techniky ako okamžite znížiť krvný tlak. Ak budete vedome pracovať so svojou mysľou a reagovať na situácie, ktoré vám zvyšujú tlak inak, aj reakcie vášho fyzického tela sa upravia. 

Nevystavujte sa vysokému tlaku – toto vám hrozí!

Hoci stresová situácia spôsobuje krátkodobé zvýšenie tlaku, ak sa opakuje často, môže spôsobiť aj dlhodobé problémy. Medzi prejavy dlhodobého kolísania tlaku patrí napríklad:

  • praskanie ciev v očiach
  • problémy s erekciou
  • ateroskleróza – kôrnatenie ciev – úzko spojené aj vysokým cholesterolom
  • krvácanie z nosa
  • nadmerné potenie
  • opuchy končatín – hlavne dolných
  • bolesti na hrudi

Je pre vás dôležité vedieť ako znížiť krvný tlak v týchto náhlych situáciách, aby ste sa vyhli tomu, že vaše krátkodobé prejavy prerastú do chronických problémov.  

Čo robiť, ak sa mi tlak počas dňa mení?

Techník ako znížiť krvný tlak je mnoho. Niektoré z nich zahŕňajú zmeny v životnom štýle, iné zas pracujú s vašou psychikou. 

Ak chcete znížiť vysoký tlak, budete musieť urobiť tieto zmeny v životnom štýle:

  • ak máte nadváhu, schudnúť
  • ak fajčíte, prestať s tým
  • ak pravidelne pijete alkohol, obmedziť tento zlozvyk
  • zamerať sa na aktívny a pravidelný pohyb
  • upraviť stravovacie návyky – pre zníženie vysokého tlaku sú odporúčané rovnaké princípy ako strava pri cholesterole
Fajčenie odstráňte z vašich návykov – škodí srdcu aj ostatným orgánom

Vysoký tlak a psychika

Ak je váš typ osobnosti skôr cholerický, možno je pre vás ťažké pracovať so svojimi emóciami. Ovládanie emócií a ich vedomé usmerňovanie je však pre vás cestou ako ovplyvňovať váš tlak aj z dlhodobého hľadiska. Psychika a vysoký tlak spolu veľmi úzko súvisia.

Vyskúšajte tieto techniky:

  • V práci si dajte každú polhodinu krátku pauzu – choďte sa prejsť, napiť, urobiť si kávu, prehoďte pár slov s kolegami
  • Pomôžu vám dychové cvičenia – zatvorte oči, uvoľnite sa a niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite. Predstavujte si, že ste na príjemnom mieste a s každým výdychom uvoľňujte napätie a vnímajte ako odchádza z vášho tela. 
  • Hnevajte sa aktívne – najhorší je ten hnev, ktorý je uväznený vnútri v tele. Nahromadený stres je nebezpečný jednak kvôli tomu, že v nevhodnom čase môže vybuchnúť, oveľa horšie je však to, čo spôsobuje na fyziologickej úrovni. Chronický zápal, ktorý vzniká z tohto stresu, sa z dlhodobého hľadiska môže prejaviť mnohými poruchami imunity, dokonca až rakovinou.
  • Venujte sa svojim koníčkom a priateľom – nájdite si čas na to, čo vám robí radosť – či už je to cvičenie, rozhovory s priateľmi, alebo dobrá kniha – vyhraďte si v každom dni čas len pre seba 
  • Upokojte sa – ani to, že máte vysoký krvný tlak neznamená, že zomriete, alebo musíte nutne dostať nejaké závažné ochorenie. Máte dostatok času zmeniť vaše psychické nastavenie, životný štýl a návyky v záujme prežitia kvalitného a zdravého života
  • Dostatočný spánok – problémy s vysokým tlakom môžu viesť k nekvalitnému spánku a tiež naopak – nedostatok spánku vplýva na náladu počas dňa a môže spôsobovať zvýšenie tlaku. Dbajte na to, aby ste mali kvalitný a pokojný spánok v dostatočnej intenzite – aspoň 7-8 hodín denne. Niekoľko tipov pre lepší spánok nájdete v tomto článku: Domáce recepty na dobrý spánok: Musíte ich vyskúšať

U niektorých ľudí sú tieto techniky nedostačujúce a vysoký tlak u nich prerastie do dlhodobého problému. Vtedy sú hodnoty vysokého tlaku stabilne zvýšené. V tom prípade je nevyhnutné zamerať sa na ochranu srdca a ciev – dodať telu látky, ktoré posilnia namáhané srdce.

Medzi takéto výživové doplnky patrí aj Masticha Vena – s obsahom chioskej mastichy, prírodných extraktov z olív, červeného hrozna, granátového jablka, čierneho korenia a omega 3 mastných kyselín s vysokým obsahom EPA a DHA. Tieto látky majú vlastnosti vďaka ktorým ostáva srdce chránené pred pôsobením vysokého tlaku a zároveň pomáhajú znižovať vysoký tlak.