Polyfenoly ako zázrak – čo obsahuje polyfenoly?

23. februára 2022 Mária Richtáriková Vysoký cholesterol, Vysoký krvný tlak, Zaujímavosti

Už roky sa hovorí o tom, že horká čokoláda a pohár červeného vína nie sú len romantické gestá. Ak od niekoho dostanete takýto darček, vedzte, že bolo myslené aj na vaše zdravie. Práve kvalitná čokoláda a červené víno totiž patria medzi potraviny s najvyšším obsahom polyfenolov a v správnom množstve môžu byť pre nás mimoriadne prospešné.

Dnes si povieme viac o tom, prečo je to tak – na čo sú dobré polyfenoly, kde ich získame a ako ich správne prijímať, aby telo z ich účinkov vyťažilo maximum.

POLYFENOLY - účinky, zdroje

Čo sú polyfenoly?

Polyfenoly je spoločný názov pre chemické látky prirodzene sa vyskytujúce v rastlinách. Je to skupina látok, ktoré majú početné zdravotné benefity. Za najvýznamnejšie, výskumami schválené, účinky polyfenolov sa považujú tieto:

  • podpora trávenia
  • ochrana pred srdcovo-cievnymi ochoreniami
  • ochrana pred diabetom typu II
  • posilnenie mozgových funkcií

Kde sa polyfenoly nachádzajú a aké majú účinky?

Polyfenoly sú chemické zlúčeniny nachádzajúce sa v niektorých druhoch ovocia, zeleniny, či byliniek. Vysoké množstvo polyfenolov nájdeme napríklad v kakau, čaji, červenom víne respektíve v šupkách a semienkach červeného hrozna a v mnohých ďalších potravinách, ktoré si spomenieme nižšie. 

Chemický vzorec pyrokatecholu (kvercetín, katechín). Zdroj: wiki

Fungujú podobne ako antioxidanty – chránia organizmus pred pôsobením voľných radikálov, čím sa môžu vo výraznej miere podieľať na zdraví. Známa je aj protizápalová aktivita polyfenolov. Tento zdravotný benefit je veľmi významný, keďže zápaly sa v poslednej dobe považujú za jednu z hlavných príčin vzniku chronických ochorení. 

Z chemického hľadiska dnes poznáme asi 8000 druhov polyfenolov, ktoré môžeme deliť na:

  • flavonoidy – tvoria asi 60% všetkých polyfenolov. Patria tam látky ako napríklad kvercetín, kaempferol a katechíny
  • hydrolyzované taníny
  • fenolové kyseliny – stilbény a lignany
  • polyfenolové amidy – napríklad kapsaicíny v čili paprike

Na čo si pri kúpe polyfenolov dávať pozor?

Hoci je najvhodnejšie konzumovať potraviny bohaté na polyfenoly, ak to z akýchkoľvek dôvodov nie je možné, môžete siahnuť po výživových doplnkoch. Pri ich výbere si dávajte pozor na kvalitu, zdroje použitých surovín a množstvo obsiahnutých polyfenolov.

Resveratrol - učinky a pouzitie

Na trhu je totiž obrovské množstvo produktov, ktoré tvrdia, že obsahujú vysoké množstvo polyfenolov, no len pár z nich obsahuje naozaj to, čo sa uvádza na etikete. Preto odporúčame kupovať polyfenoly len od overených predajcov.

Niektoré produkty obsahujú polyfenoly z jedného zdroja (napr. šupky červeného hrozna), no na trhu sa už dajú násť aj produtky, ktoré kombinujú polyfenoly z viacerých rastlinných zdrojov. Ich výhodou je, že obsahujú vyšší pomer rôznych polyfenolov a flavonoidov, ktoré navzájom spolupracujú a dopĺňajú sa, čo zvyšuje ich priaznivé účinky.

Takýto širokospektrálny komplex polyfenolov s vysokým obsahom resveratrolu nájdete aj v slovenskom produkte Masticha Vena.

Polyfenoly v produkte Masticha Vena sú extrahované šetrným spôsobom špeciálnou patentovanou technológiou zo šupiek a semien najkvalitnejšieho červeného hrozna, z plodov a listov olivovníka, granátového jablka a čierneho korenia. Vďaka špeciálnej technológii je zabezpečená ich vysoká vstrebateľnosť a využiteľnosť, čím sa dosahuje maximálne možný blahodárny účinok na organizmus človeka.

Dôležitý je aj fakt, že oproti iným výrobkom na trhu sú polyfenoly v Masticha Vena získavané výlučne prírodným spôsobom bez použitia rozpúšťadiel, či iných chemických látok.

masticha vena ruky

Hlavné účinky polyfenolov

1. Stabilizácia hladiny cukru v krvi

Nesprávny metabolizmus cukrov sa považuje za najčastejšiu príčinu rozvoja diabetu typu II.

Vysoký a nárazový príjem cukru v potrave “vybičuje” produkciu inzulínu, ktorý má za úlohu tento cukor “upratať“. Ak sú takéto výkyvy časté, zhoršuje sa citlivosť inzulínu na cukor a pri zvýšení hladiny cukru sa ho neprodukuje dostatok. To má za následok stabilne vyššie hodnoty cukru v krvi. Tento stav je rizikový, vedie k tzv. metabolickému syndrómu, čo je predstupeň cukrovky.

Nesprávnej produkcii inzulínu dokážu zabrániť polyfenoly.


Polyfenoly tu môžu zohrávať dôležitú úlohu, a to vďaka dvom mechanizmom:

  • Spomaľujú rozklad škrobov na jednoduchšie cukry – prijaté jedlo je rozkladané postupne a nespôsobí prudký a náhly nárast cukru v krvi.
  • Stimulujú produkciu inzulínu – polyfenoly priamo pôsobia na bunky, ktoré produkujú inzulín.

V tejto oblasti sa za najdôležitejšie považujú polyfenoly zvané antokyány. Tie obsahujú predovšetkým červené, purpurové a modré druhy ovocia a zeleniny. Práve antokyány sú zodpovedné za tieto výrazné farby. Najvyšší obsah antokyánov majú červené hrozno, brusnice, čučoriedky, ale napríklad aj červená kapusta.

2. Ochrana pred ochoreniami srdca

Pravidelné užívanie polyfenolov zabraňuje výskytu chronických zápalov, ktoré sa považujú za rizikové faktory pri srdcovo-cievnych ochoreniach. Užívanie polyfenolov tiež znižuje vysoký tlakzvyšuje podiel HDL cholesterolu oproti LDL cholesterolu, podľa niektorých štúdií (odkaz).

Pri cievnych ochoreniach, ako je napríklad ateroskleróza, je najviac nebezpečná možnosť upchatia ciev krvnou zrazeninou. Tá vzniká z usadenín na stenách ciev a môže sa uvoľniť do krvného obehu, kde nastáva riziko zabránenia prietoku krvi na niektorom mieste (trombóza). Polyfenoly zabraňujú vytváraniu týchto krvných zhlukov a optimalizujú hustotu krvi.

3. Podporujú rast dobrých baktérií

Užívanie polyfenolov podporuje “stavbu” nášho mikrobiómu, čo má priamy účinok na našu vitalitu. Polyfenoly pomáhajú vytvárať prostredie, v ktorom sa darí zdraviu prospešným baktériám a potláča rast tých patogénnych. 

3. Zlepšujú pamäť aj činnosť mozgu

Potraviny s vysokým obsahom polyfenolov podporujú činnosť mozgu, sústredenie a pamäť. Sú odporúčané aj ľudom vo vyššom veku, kedy ich pravidelná konzumácia môže výrazne oddialiť stavy demencie, zabúdania a spomalenej aktivity mozgu.

Vo vyššom veku prijímajte aj polyfenoly vo výživových doplnkoch

Top zdroje polyfenolov

V každej kategórii prírodných zdrojov existujú potraviny s vysokým podielom polyfenolov. Pre lepšiu prehľadnosť sme ich rozdelili do skupín:

Ovocie s obsahom polyfenolov

  • Jablká, marhule, černice, čučoriedky, čerešne, hrozno, grapefruit, nektarinky, citrón, broskyne, hrušky, slivky, jahody, maliny

Zelenina s obsahom polyfenolov

  • Artičok, brokolica, mrkva, zemiaky, špenát, šalotka, cibuľa, čakanka

Orechy a semienka s obsahom polyfenolov

  • Mandle, gaštany, lieskovce,  ľanové semienka, pekanové orechy, vlašské orechy

Bylinky a koreniny s obsahom polyfenolov

  • Rasca, zelerové semienka, škorica, klinčeky, kmín, kari, bazalka, majorán, petržlen, mäta, oregano, rozmarín, tymián, zázvor

Poďme sa ešte teraz bližšie pozrieť na niektoré špecifické potraviny

Olivový olej a polyfenoly

Tu si dávajte pozor – z hľadiska obsahu polyfenolov je zaujímavý panenský olivový olej. Tento olej má špecifickú chuť a vôňu, ktorá závisí od odrody, čerstvosti a spôsobu skladovania oleja. Olivový olej by sa mal stať každodennou súčasťou akejkoľvek zdravej diéty. Je základom aj tzv. mediteránskej diéty – spôsobu stravovania, ktorý je blízky ľuďom v oblasti Stredozemného mora. Tieto oblasti sú charakteristické nízkou mierou rozšírenosti srdcovo-cievnych ochorení a známe dosahovaním vysokého veku. Kvalitný olivový olej obsahuje hlavne tieto druhy polyfenolov: oleuropeín, oleocanthal, hydroxytyrozol. Hoci dlho prevládalo tvrdenie, že panenský olivový olej sa má používať len za studena, najnovšie výskumy potvrdzujú, že aj pri tepelnej úprave a varení si olivový olej zachováva vysoké hodnoty prospešných zložiek, vrátane polyfenolov. 

Čokoláda a polyfenoly

Čím vyšší obsah kakaa, tým vyšší obsah polyfenolov.

Samozrejme, na mysli máme kvalitnú horkú čokoládu s vysokým obsahom kakaa. Aby sme, z hľadiska zdravia, pri tejto pochúťke vyťažili pre seba čo najviac, odporúčame konzumovať minimálne 85% čokoládu. Obsahuje zhruba 1664mg polyfenolov na 100g kakaa.

Zaujímavosť

Úplne najvyšší obsah polyfenolov na 100g majú klinčeky. Je to až 15188mg na 100g. Kto by však dokázal zjesť 100g klinčekov? Asi je to málo pravdepodobné a zároveň, také vysoké množstvo polyfenolov nárazovo by pre náš organizmus ani nebolo dobré.         

Červené víno a polyfenoly

O víne, špeciálne o červenom víne, sa už niekoľko rokov hovorí ako o kvalitnej prevencii kardiovaskulárnych chorôb. Dôvodom je práve obsah polyfenolov. Z rôznych druhov alkoholov sa tak červené víno prepracovalo medzi tie najzdravšie 
(azda jediné zdravé). Samozrejme, nehovoríme o nadmernom pití alkoholu, ale o kontrolovanom príjme v malom množstve (1-2dcl 2x do týždňa).

Najznámejší polyfenol, ktorý je v červenom víne zodpovedený za jeho zdravotné benefity, sa nazýva resveratrol (patrí medzi stilbény). Iné polyfenoly v červenom víne: katechíny, fenoly, antokyaníny. Pri výbere červeného vína siahajte vždy po kvalitnom tmavom a suchom víne. Jeho príjem nepreháňajte.

Kde na jednom mieste nájdete resveratrol, extrakt z olivovníka a červeného hrozna?

Takúto zázračnú zmes účinných látok získate už v spomínanom produkte Masticha Vena. Vytvorený bol na základe dlhoročných výskumov laboratórií zameraných na skúmanie účinkov polyfenolov.

Účinky Masticha Vena:

  • upravuje cholesterol a vysoký krvný tlak: extrakt z olivovníka
  • chráni srdce a cievny systém: extrakt z červeného hrozna
  • prispieva k zdraviu srdcovo-cievneho systému
  • harmonizuje trávenie – Chioská masticha

Vyskúšajte jej jedinečné účinky v balíčkoch: