Masticha s prebiotikami vs. Masticha s probiotikami
Na trhu sa objavil kapsulovaný mastix s prebiotikami. Mastix s prebiotikami nie je žiadnou novinkou, jedným z najpoužívanješích prebiotík je inulín, ktorého obsahuje mastixový prášok až 39%. Novinka je iba jeho kapsulovaná forma. Črevná mikroflóra Črevná mikroflóra pozostáva z miliárd baktérií, sú medzi nimi fekálne mikroorganizmy (Enterobacter, Streptococcus, Staphylococcus), ale aj telu veľmi prospešné baktérie zastúpené laktobacilmi a bifido baktériami […]
Na trhu sa objavil kapsulovaný mastix s prebiotikami. Mastix s prebiotikami nie je žiadnou novinkou, jedným z najpoužívanješích prebiotík je inulín, ktorého obsahuje mastixový prášok až 39%. Novinka je iba jeho kapsulovaná forma.
Črevná mikroflóra
Črevná mikroflóra pozostáva z miliárd baktérií, sú medzi nimi fekálne mikroorganizmy (Enterobacter, Streptococcus, Staphylococcus), ale aj telu veľmi prospešné baktérie zastúpené laktobacilmi a bifido baktériami (Lactobacillus, Bifi dobacterium).
Mastix obsahuje prírodné antibakteriálne látky, ktorými sa strom chráni pred infikovaním baktériami. Zhodou okolností sú účinné látky mastixu zároveň prospešné pre ľudský organizmus. Pri dlhodobom užívaní (viac ako 7 týždňov), však mastix zanechá stopy na črevnej mikroflóre. Nevyberá si aké druhy baktérií vyhubiť a aké nie. Je preto dôležité chrániť črevá probiotikami.
Aký je rozdiel medzi probiotikami a prebiotikami
Probiotiká
Probiotiká sú živé mikroorganizmy, priaznivo ovplyvňujúce črevnú mikroflóru a zdravotný stav ludí a zvierat. K probiotikám patria už spomínané bakterie kmeňov Lactobacillus, Bifidobacterium, ale aj kvasinky rodu Saccharomyces.
Prebiotiká
Prebiotiká sú sacharidy v potrave, nestráviteľné enzýmami tráviaceho traktu. Črevné baktérie ich však dokážu štiepiť a vytvoriť tak látky dôležité pre metabolické procesy vyživujúce črevný epitel. Prebiotiká podporujú rast a aktivity niektorých kmeňov mikroflóry. Slúžia ako potrava pre prospešné baktérie žijúce v črevách.
Prebiotiká sú napríklad v inulíne z koreňa čakanky, či chlorelle, ale v najprirodzenejšej forme ich obsahuje cibuľa, cesnak, pór, kukurica, špargľa, banány, topinambur, ale aj med a psyllium (šupka z indického skorocela).
Mastix s probiotikami
Mastix s probiotikami pod obchodným názvom Masticha Active obsahuje kvasinku Saccharomyces boulardii, ktorá osídli črevo a chráni ho tak pred patogénnymi baktériami. Keďže je Saccharomyces probiotikum na báze kvasiniek, antibakteriálne látky obsiahnuté v mastixe sú preň neškodné. Saccharomyces sa z ľudského organizmu stratí do piatich dní po zastavení podávania. Je preto dôležité po doužívaní mastixu obnoviť bohatú črevnú mikroflóru probiotikami na báze laktobacilov a bifido baktérií. Masticha Active obsahuje aj špeciálne druh baktérie Lactobacillus reuteri DSM17648, ktorá je rezistentná na antibakteriálne účinky mastichy. Táto probiotická baktéria sa priamo naviaže na patogénne baktérie v žalúdku (h.pylori) a v zhlukoch ich odvádza z tráviaceho traktu preč.
Mastix s prebiotikami
Keďže prebiotiká sú iba “potravou” pre probiotiká, mastix s prebiotikami je vhodný vtedy, ak súčasne s mastixom človek užíva aj probiotiká na báze baktérií. Nutnosť užívať súčasne s mastixom obsahujúcim prebiotiká aj probiotiká nielen zvyšuje náklady na terapiu o cenu probiotík, ale aj spôsobuje diskomfort pri užívaní. Aby sa totiž zabezpečil ich účinok, odporúča sa užívať ich vždy dve hodiny po mastixe.
Záverečné zhodnotenie – mastix s probiotikami alebo
mastix s prebiotikami?
Ak uvažujete, či je lepšie užívať mastichu s prebiotikami, či mastichu s probiotikami, berte do úvahy, že pri mastixe s prebiotikami je potrebné užívať probiotiká nielen po terapii, ale aj počas nej. Naproti tomu masticha s probiotickou kvasinkou chráni črevný trakt už počas terapie. Masticha Active je zatiaľ jediným spojením antibakteriálnej látky s probiotikom.