Infekcia helikobakter pylori a kožné problémy

17. apríla 2020 Pavol Bojda Helikobakter pylori, Zaujímavosti

Helikobakter pylori je baktéria, ktorá sa usídľuje v žalúdku. Hoci medzi hlavné príznaky helikobaktera patria tráviace problémy – bolesti brucha, nevoľnosť, kŕče v žalúdku či žalúdočné vredy, jeho prítomnosť môže spôsobovať aj kožné ochorenia.

Helikobakter a kožné ochorenia

O tom ako sa helikobakter prejavuje na koži, ktoré kožné ochorenia môžu signalizovať nákazu helikobakterom si povieme v tomto článku.

Čo je helikobakter a aké ochorenia spôsobuje?

Ako liečiť baktériu helikobakter
Ako liečiť baktériu helikobakter

Kyslé prostredie v žalúdku chráni telo pred baktériami. Helikobakter pylori je špecifická baktéria, ktorá dokáže prežívať a rozmnožovať sa aj v kyslom prostredí žalúdka. Helikobakter spôsobuje zmeny na stenách žalúdka, narúša ich a vytvára tak predpoklad pre vznik ďalších ochorení – napríklad zápalu žalúdka (gastritída) a žalúdočných vredov.

Liečba helikobaktera je v mnohých prípadoch zdĺhavá a spočíva v užívaní antibiotických liekov, alebo prírodných výživových doplnkov. Helikobakter je však nutné liečiť – pri premnožení sa môže rozvinúť do vážnych ochorení, napríklad aj do rakoviny žalúdka. Viacej o liečbe helikobaktera sa dočítate v článku helikobakter liečba.

Mnoho ľudí nakazených helikobakterom nemá príznaky vôbec. Najväčšia časť nakazených trpí príznakmi na trávení – napríklad bolesťami brucha, či pálením záhy. 

Ďalšia skupina ľudí je tá, kde na prítomnosť helikobaktera upozornia dlhotrvajúce kožné ochorenia.

Helikobakter pylori príznaky – kožné ochorenia

Existuje veľké percento ľudí, ktorí trpia chronickými kožnými ochoreniami. Príčina vzniku niektorých z nich nie je známa, ale je predmetom mnohých výskumov. Tieto výskumy preukázali spojitosť aj medzi infekciou helikobakter pylori a kožnými prejavmi.

Helikobaker pylori bol diagnostikovaný u ľudí, ktorí dlhodobo trpeli týmito kožnými ochoreniami:

Rosacea

Začervenanie kože, ktoré sa objavuje hlavne na lícach, brade, nose. Spoznáte ju podľa červených „popraskaných žiliek“. Môžu sa objavovať aj drobné pľuzgieriky. Pleť je skôr suchá a veľmi senzitívna – pacienti opisujú pálenie, ťahanie kože. Helikobaker pylori zvyšuje produkciu bradykonínu, ktorý spôsobuje rozširovanie ciev a môže byť príčinou vzniku rosacei.

Pri pacientoch trpiacich rosaceou je odporúčané testovanie na prítomnosť helikobakter pylori a jeho eradikácia

Psoriáza (lupienka) 

Podľa údajov výskumu zameraného na prítomnosť helikobaktera u pacientov trpiacich psoriázou sa preukázalo, že viac ako 70% týchto pacientov bolo zároveň pozitívnych na prítomnosť baktérie HP. Helikobaker môže podporovať vznik zápalov, ktoré sa objavujú pri psoriáze.

Sjögrenov syndróm 

Zápalové ochorenie spojív, ktoré postihuje slinné a slzné žľazy. Prejavuje sa nízkou až žiadnou produkciou sĺz a slín. Spôsobuje pálenie očí, fotosenzitivitu, pacienti s nedostatočnou funkciou slín opisujú začervenanie jazyka, sucho v ústach, zvýšenú kazivosť zubov.. Aj u pacientov trpiacich Sjögrenovým syndrómom sa preukázal výskyt helikobakter pylori. 

Alopecia areata 

Vypadávanie vlasov, ktoré sa prejavuje lokálne, ohraničene. Ide o úplnú alebo čiastočnú stratu vlasov na určitom mieste hlavy, vytvárajú sa „holé“ ostrovčeky. Ide často o autoimúnne ochorenie, kedy telo bojuje proti bunkám, ktoré samo vytvára.

Žihľavka (urtikária) 

Svrbivé ochorenie kože, ktoré vzniká ako reakcia na nejaký druh alergénu, kedy sa pri jeho pôsobení uvoľní väčšie množstvo histamínu v tele. Prejavuje sa opuchnutými miestami na koži, ktoré vznikajú náhle a tiež sa náhle strácajú po ukončení pôsobenia alergénu. V niektorých prípadoch je žihľavka chronická. V týchto prípadoch výskumy ukazujú, že veľká časť pacientov (až 36%) je nakazená zároveň aj baktériou helikobakter pylori. Tento poznatok je dôležitý hlavne z dôvodu, že po preliečení a eradikácii helikobaktera sa až u 92% pacientov upravili aj príznaky chronickej žihľavky až smerom k úplnému vymiznutiu. (zdroj)

Atopická dermatitída (ekzém) 

Ide o najčastejšie kožné ochorenie, ktoré sa vyskytuje hlavne u detí, ale môže pretrvávať aj do dospelého veku. Prejavuje sa začervenanou, suchou kožou, ktorá veľmi svrbí. Pri atopickom ekzéme sa striedajú fázy pokoja a fázy, kedy je ochorenie výraznejšie. Často sa tieto fázy objavujú v súvislosti s nejakým tipom jedla (čokoláda, mlieko, lepok a podobne…) alebo sa ťažšie stavy spúšťajú ako reakcia na zmenu prostredia, zvýšený výskyt prachu, pri námahe a strese..

Liečba chronických kožných ochorení

Pri chronických ochoreniach kože nie je bežné do hĺbky sledovať príčíny ich vzniku. Liečba kožných ochorení spočíva hlavne v potláčaní príznakov – odstránenie svrbenia, opuchu, začervenania. To sa deje prostredníctvom rôznych mastí, liekov, antihistaminík a podobne. Dôraz sa kladie na vonkajšie prejavy ochorenia.

Je dôležité sa však zamerať nielen na tlmenie príznakov, ale aj na hľadanie príčiny vzniku kožného ochorenia. Jedným z nich môže byť práve helikobakter pylori. 

Odstránením baktérie z tráviaceho traktu sa u mnohých pacientov zmiernili alebo úplne odstránili aj kožné symptómy.

Test na helikobakter na doma
Test na helikobakter na doma

Máte podozrenie na helikobakter? Otestujte sa!