Hnačky a ako ich zastaviť

24. októbra 2015 Pavol Bojda Hnačka, zápcha

Problémy so zažívaním, akútna hnačka, či riedka stolica, sú problémami, s ktorými sa občas stretne každý, odhliadnuc od veku, kvality stravy, či ostatných faktorov. Zvyčajne ide o krátkodobý problém, ktorý sa správnymi prostriedkami podarí odstrániť počas prvých dvoch dní.

Hnačka - prírodná liečba

Hnačka sa vyznačuje riedkou stolicou niekoľkokrát denne (3 a viac krát). Stolica v tomto prípade býva vodnatá, niekedy sa objavuje žltá stolica, inokedy dokonca čierna.

Pri hnačke môže pacient trpieť kŕčami v bruchu, pichaním v žalúdku, bolesťami brucha, únavou. Ak je hnačka vírusového pôvodu môže ju sprevádzať aj teplota, či zvracanie. 

Hnačka sa zvykne objaviť aj pri zmene prostredia – napríklad pri cestovaní. Vtedy hovoríme o tzv. cestovateľskej hnačke. 

Ak sa hnačka vyskytuje niekoľko dní, hovoríme o akútnej hnačke. Ak hnačka trvá dlho – viac ako štyri týždne, ide o chronickú hnačku.


Mimoriadne obozretný by ste mali byť, ak sa u vás riedka stolica objavuje pravidelne a dlhodobo. Dlhodobá hnačka zvyčajne poukazuje na prítomnosť vážnejšieho ochorenia – potravinovej alergie, Crohnnovej choroby, alergie na histamín alebo dokonca aj onkologického ochorenia.

Hnačka - prírodná liečba
Hnačka – prírodná liečba

Hnačka – príčiny

Príčin hnačiek môže byť celé množstvo. 

V prípade infekčného pôvodu môže ísť o bakteriálne, vírusové, ale i protozoálne, či parazitárne ochorenia, ktoré ak neodznejú v priebehu niekoľkých dní, je potrebné vyhľadať lekársku starostlivosť. V takýchto prípadoch, kedy hnačka trvá dlhodobo, hrozí aj dehydratácia organizmu.

Predchádzať hnačke možno najmä dôkladnou hygienou – dôležité je hlavne umývanie rúk, obozretnosťou pri konzumácii jedál obsahujúcich vajíčka a mliečne výrobky, ako aj zabránením kontaminácie pokrmov všeobecne. Pozor na dobre spracovanie potravy – hnačka môže niekedy vzniknúť aj z nedostatočne pripraveného mäsa.

Hlavne počas cestovania je dôležité dozerať na kvalitu stravovacích zariadení a v exotických krajinách si dávať pozor na hygienické štandardy, pretože v týchto krajinách môže byť kontaminovaná dokonca aj samotná voda (dávajte si pozor na všetky potraviny, ktoré sa vo vode umývajú, ovocie je vhodnejšie to, ktoré sa dá ošúpať a neumýva sa). Hnačky počas cestovania sa vyskytujú veľmi často. 

Typy hnačiek

Akútna hnačka

Akútna hnačka nastupuje rýchlo a trvá menej ako 4 týždne. Väčšinou ste o 3-5 dní znova v poriadku. Príčinou akútnej hnačky môže byť:

  • zápal sliznice žalúdka a čriev (gastroenteritída)
  • infekcia
  • “otrava potravinami” alebo nevhodná kombinácia potravín
  • stres a úzkosť
  • vedľajšie účinky liekov, hlavne antibiotík, ktoré ničia priateľské baktérie v čreve
  • alkohol
  • veľké množstvo tekutín

Infekčné hnačky

Ide o hnačky spôsobené baktériami, vírusmi alebo parazitmi.

  • Vírusová hnačka

Až jedna tretina hnačkových ochorení je vyvolaná vírusmi. Ide napríklad o rotavírus, torovírus alebo adenovírus. Takejto hnačke sa hovorí ľudovo “črevná chrípka”. V niektorých prípadoch môže byť veľmi nákazlivá a rýchlo sa šíri v kolektívoch.

  • Bakteriálna hnačka

Bakteriálne hnačky sa prejavujú náhlym začiatkom. Sprevádzajú ich horúčky, nevoľnosť a bolesti brucha. Stolica pri hnačke spôsobenej baktériami je kašovitá, neskôr vodnatá s prímesou krvi alebo hlienu. 

Spôsobujú ju baktérie ako napríklad Salmonella, Shigely alebo Campylobacter.

  • Parazitálna hnačka

Zdrojom nákazy býva najčastejšie kontaminovaná voda, prípadne potrava. Spôsobujú ju napríklad Giardia lamblia, Cryptosporidium, či Cyclospora

Dlhodobá hnačka u dospelých

Čím je spôsobená dlhodobá chronická hnačka a pri ktorých ochoreniach sa objavuje?

Ak sa hnačka opakuje a pravidelne sa vracia – ide o chronickú hnačku. Dlhodobá hnačka nie je bežná a je potrebné tomuto problému venovať pozornosť. Zvyčajne dlhodobá hnačka poukazuje na niektoré chronické ochorenie v tráviacom trakte, niekedy dokonca aj na onkologické ochorenie.

Pri dlhodobej hnačke sa odporúča vyšetrenie u gastroenterológa. Dlhodobá hnačka môže byť prejavom napríklad týchto ochorení:

  • Dráždivé hrubé črevo alebo IBS – ochorenie prejavujúce sa poruchami vyprázdňovania, teda hnačkami alebo zápchami sprevádzanými bolesťou brucha. Pri tomto ochorení je oslabený mikrobióm a preto je dôležité aktívne dopĺňať vlákninu. V prípade hnačiek by mala byť vláknina prevažne rozpustná, aby zbytočne nedráždila črevo. Vláknina zabezpečí správny pohyb čriev a pravidelné vylučovanie stolice, čo je potrebné k upokojeniu a uzdraveniu čreva. Riešením môže byť kvalitný vlákninový komplex Natura Biotika. Obsahuje až 5 druhov prevažne rozpustných vláknin, ktoré po zmiešaní s vodou vytvoria jemný gél, ktorý pôsobí na sliznicu žalúdka a čriev ako hojivý balzam.
  • Ulcerózna kolitída – idiopatický zápal čreva sprevádzaný hnačkami, krvou a hlienom v stolici. Ide o autoimunitné ochorenie, kedy sa pravdepodobne objavuje nevhodná imunitná odpoveď na črevné baktérie. Probiotiká zmierňujú túto patologickú reakciu imunitného systému a je dobré ich konzumovať spolu s rozpustnou prebiotickou vlákninou. 
  • Celiakia – zlé vstrebávanie potravín a poškodené tenké črevo môže spôsobiť dlhotrvajúce hnačky. Tieto hnačky dokáže zmierniť taktiež rozpustná vláknina, ktorá nahromadí obsah čriev a vytvorí masu, ktorá sa jednoducho vylúči von z tela. Tenké črevo sa vďaka tomu dokáže rýchlejšie zahojiť. 
  • Chronické ochorenie pankreasu – úprava stravy je pri pankreatitíde veľmi dôležitá. Pomôže predchádzať akútnym zápalom alebo prepuknutiu rakoviny. Strava by mala obsahovať potraviny s nízkym glykemickým indexom a potraviny bohaté na vlákninu. Je dôležité úplne vyradiť alkohol. 
  • Cukrovka – hnačky pri cukrovke sú spôsobené hormonálnymi zmenami. Pri tomto ochorení je konzumácia vlákniny nielen prevenciou ale aj súčasťou liečby. Vláknina podporuje imunitu v črevách a viaže na seba škodlivé toxíny.
  • Crohnova choroba – u pacientov s Crohnovou chorobou je problémom zúženie čreva – to znamená, že je pre nich výhodnejší menší objem stolice a vláknina objem stolice zväčšuje. To je dôvodom, prečo sa pacientom odporúča bezzvyšková diéta – vynechanie vlákniny v strave. Tu ide však hlavne o nevhodnosť nerozpustnej vlákniny a naopak rozpustná vláknina prijímaná pravidelne v malých množstvách môže pomôcť zmierniť príznaky ochorenia pretože vstrebáva vodu z čreva a spomaľuje prechod potravy tráviacim traktom pri problémoch s hnačkami. Tiež zlepšuje vstrebávanie živín a viaže na seba nepotrebné zvyšky potravy, ktoré spája do jednej masy. Tú následne telo jednoducho, bez problémov vylúči.
  • Histaminová intolerancia – stav charakterizovaný nepomerom medzi množstvom histamínu v organizme a jeho následným odbúravaním. Dôraz sa kladie na obmädzovanie potravín s vysokým obsahom histamínu. Histamínová diéta a jej dodržiavanie je nevyhnutné pre pacientov s týmto ochorením. V prípade, že trpíte histaminovou intoleranciou, pomôcť vám môže aj výživový doplnok HERB ALERG s čisto prírodným zložením. Herb Alerg reguluje aktivitu žírnych buniek, čím sa znižuje celková histamínová nálož v organizme.

Prvá pomoc: čo je dobré proti hnačke?

V prípade, že trpíte hnačkou je dôležitý príjem dostatočného množstva tekutín a náhrada minerálov, ktoré sa z organizmu vyplavujú počas aktívneho priebehu hnačky. 

Do pitného režimu pri hnačke môžete zaradiť okrem čistej vody v dostatočnom množstve aj čaje: vhodný je čierny čaj. Existuje aj niekoľko byliniek proti hnačke, ktoré odporúčame piť pri problémoch s riedkou stolicou. Medzi ne patrí: nátržník husí, stavikrv, syzygium…

Pri hnačkách je dôležitý aj príjem správnych probiotík. Z veľkého množstva probiotík je jedno, ktoré sa vyslovene špecializuje na hnačky, a je to Saccharomyces boulardii. Je to špeciálna probiotická kvasinka, ktorá na seba dokáže viazať patogény a neprirateľské baktérie v črevách a vylúčiť ich z tela von. Toto výnimočné probiotikum nájdete aj v produkte – Masticha Active.

Ďalšie živiny môžete prijať napríklad prostredníctvom vývaru alebo jemnej mrkvovej polievky. Nezabudnite na probiotiká a k nim potrebné prebiotiká vo forme vlákniny. Proti hnačke pôsobí aj škrob, nachádzajúci sa v zemiakoch a v ryži. Ďalšie informácie o tom, aká je vhodná strava proti hnačke, nájdete v našom článku. 

Čo jesť pri hnačke?

Pri problémoch s vodnatou stolicou sa zvyčajne pacient obáva čokoľvek konzumovať – každé jedlo mu spôsobuje kŕče v bruchu a zároveň hrozí, že jedlo sa znovu veľmi rýchlo vylúči z tela. Tento postoj k jedlu je pochopiteľný, ale pre čo najrýchlejšiu obnovu črevnej mikroflóry a zastavenie hnačky je dôležité ihneď doplniť do stravy niektoré zložky.

Stravu pri hnačke sme rozobrali v samostatnom článku, ktorý vám odporúčame na prečítanie: Diéta pri hnačke – 5 základných pravidiel.

Zhrňme si ešte raz 3 najdôležitejšie kroky pri hnačke:

a) zvýšiť príjem tekutín

a) doplniť vlákninu – či už je príčinou hnačky zlá strava, podráždený žalúdok, alebo sa hnačka vyskytla kvôli užívaniu liekov, či antibiotík, na jej odstránenie budete potrebovať vlákninu. Z dostupných prostriedkov odporúčame vyskúšať spomínaný vlákninový komplex Natura Biotika – lyžičku tohto prášku si rozmiešajte v pohári vody a vypite. Takúto dávku si doprajte 2x denne do ukončenia príznakov hnačky – kým nezmizne vodnatá stolica. V tomto čase nie je pre vás vhodná nerozpustná vláknina, ktorá sa nachádza napríklad v ovocných šupkách, strukovinách či orechoch.

b) doplniť probiotiká – veľmi dôležitý krok pre rýchlu obnovu črevnej mikroflóry. Doplnením probiotík sa vytvorí stratená rovnováha v tráviacom trakte a žalúdok začne znovu spracovávať potravu správne. V prípade infekčných hnačiek sa pomocou probiotík infekty rýchlejšie odstránia.

V súvislosti s hnačkami sa vedci už dlhšie zameriavajú na konkrétnu probiotickú kvasinku – Saccharomyces Boulardii pochádzajúcu z tropického prostredia juhovýchodnej Ázie. Jej účinky na hnačku boli popísané viacerými vedeckými štúdiami. Saccharomyces boulardii sa užíva buď samostatne alebo ako súčasť produktov, ktoré harmonizujú tráviaci trakt – Masticha Active.

Masticha Active je obľúbený prírodný doplnok, ktorý ľudia používajú na akútne aj chronické ťažkosti v tráviacom trakte.

Liči liečivé účinky
Liči – liečivé účinky

Z našej ponuky odporúčame

  • Natura Biotika - aktívna vláknina

    Natura Biotika – aktívna vláknina

    Cholesterol a tlak, Imunita a zdravie, Tráviaci trakt

    Jedinečný vlákninový komplex zložený z piatich druhov aktívnej vlákniny - akáciová, smrekovcová, ibiš lekársky, brest červený a psyllium. Kúra na 14-dní.

    Original price was: 23,90 €.Current price is: 19,90 €.

    Pridať do košíkaPridané
    Doručíme do 2 dní