Helikobakter pylori a jeho liečba bylinkami

20. decembra 2021 Mária Richtáriková Helikobakter pylori, Liečba mastichou, Masticha Active

„Príroda má liek na každé ochorenie“. Hoci klasická medicína je nepochybne prínosná v odhaľovaní príčin vzniku rôznych ochorení a v hľadaní nových možností ich liečby, niekedy je prínosné sa pozrieť aj na tradičné spôsoby terapie pre nájdenie tej najvhodnejšej pre nás.

Bylinková zmes na žalúdok

Roky výskumu, ktoré v našej spoločnosti venujeme baktérií helikobakter pylori sú obsiahnuté v znalostiach, ktoré s vami zdieľame nielen v článkoch, ale aj v neustále sa zlepšujúcich produktoch na odstránenie helikobaktera a iných tráviacich ťažkostí. 

Kŕče v bruchu, ťažšie trávenie, nafukovanie, bolesti brucha v oblasti strednej časti medzi rebrami patria medzi hlavné príznaky helikobaktera. Hoci helikobakter je prítomný až približne u 80% obyvateľstva, nie u každého sa choroba rozvinie tak, že pociťuje spomínané príznaky. 

Problémy táto baktéria prináša vtedy, keď sa v žalúdku premnoží. 

Veľa energie vedcov je venovaných výskumu prírodných látok, ktoré by boli schopné zničiť baktériu helikobakter pylori, prípadne eliminovať jej rozmnožovanie – či už jej oslabením, alebo vytvorením nevhodného prostredia pre jej rozmnožovanie. Dôvodom je čoraz väčšia rezistentnosť populácie na antibiotickú liečbu (čo je najčastejšie používaná liečba na helikobakter pylori.) Až približne 30% ľudí nereaguje na antibiotiká správne a podávanie antibiotík u nich neprináša želaný výsledok. Veľká skupina ľudí tiež reaguje na antibiotiká citlivo – rozvinú sa u nich nežiadúce účinky. 

Dôvodom na skúmanie nových možností liečby helikobaktera je aj to, že ľudia radi siahajú po prírodnej liečbe a čoraz viac jej dôverujú.

Bolo zistených niekoľko byliniek, ktoré majú pozitívne účinky pri eradikácii helikobaktera. Ide o prírodné látky, ktoré majú schopnosť znížiť množstvo baktérie v žalúdku. Nie všetky z nich majú potenciál oslabiť helikobaktera natoľko, aby ho zničili natrvalo, ale niektoré z nich áno. Skúsme si povedať o tých najvýznamnejších prírodných látkach a bylinkách, ktoré sú vhodné na eradikáciu helikobaktera. 

Nápomocné sú probiotiká

V niektorých výskumoch bolo dokázané eliminovanie baktérie h. Pylori v skúmavke len pomocou užívanie konkrétnych kmeňov probiotík. Medzi tie efektívne kmene boli zaradené napríklad kvasinka Saccharomyces boulardii alebo niektoré špeciálne patentované kmene L. Reuteri. Obe tieto probiotiká boli použité napríklad v produkte Masticha Active, v ktorom pôsobia symbioticky s chioskou mastichou. Vďaka tomuto spojeniu dosahuje produkt Masticha Active vysokú úspešnosť medzi jeho užívateľmi. 

Blahodarnosť olivového oleja

Látka, ktorá je zodpovedná za liečivé účinky olivového oleja sa nazýva hydroxytyrozol. Zabezpečuje aj špecifickú horkastú chuť olivového oleja. Má protivírusové účinky a účinky na úpravu cholesterolu. Štúdia z roku 2007 tvrdí, že jeho užívanie má silné antibakteriálne účinky aj na eradikáciu helikobaktera. Olivovým olejom nič nepokazíte, môžete ho používať aj ako prevenciu a to nielen proti tráviacim ochoreniam. Kupujte si skutočne kvalitný olej z čo najčerstvejšej produkcie. Čím horkejšia chuť, tým viac účinných látok olej obsahuje. Ak nemáte kvalitný olivový olej k dispozícii, zvoľte extrakty vo výživových doplnkoch, napríklad Masticha vena

Extrakt z olív
Masticha Vena obsahuje extrakt z olív

Aloe vera, brokolicové klíčky a sladké drievko

Áno, aj tieto látky majú podporné účinky v prípade, že sa snažíte zbaviť baktérie helikobakter pylori. V brokolici za účinky na helikobaktera zodpovedá látka sulforafan, ktorá znižuje zápaly v žalúdku a tiež množstvo kolónií helikobaktera. Sladké drievko zabraňuje priľnavosti baktérie na steny žalúdka. Pozitívne zdravotné účinky boli zaznamenané aj po užívaní aloe vera.

Patrí medzi bylinky na helikobakter aj masticha?


V prvom rade, masticha sa neradí medzi bylinky. Masticha je živica, ktorá sa získava zo stromu Pistacia lentiscus. Hovorí sa, že iba živica pochádzajúca z ostrova Chios má liečivé účinky. Tie boli popísané viacerými výskumami, ktoré sa robili v laboratórnych podmienkach, aj na ľuďoch. Užívanie mastichy v odporúčanom dávkovaní (cca 3g mastichy denne) dokáže znižovať kolónie helikobaktera v žalúdku. Zároveň iné látky v mastiche pôsobia protizápalovo a uvoľňujú bolestivé príznaky spojené s ochorením. Mastichový prášok sa používa ako súčasť výživových doplnkov na tráviace ťažkosti – výnimočné ohlasy zaznamenáva predovšetkým kombinácia mastichy s probiotikami – Masticha Active.