Halitóza – zápach z úst

15. marca 2023 Zuzana Kucková Helikobakter pylori, Liečba mastichou, Pálenie záhy, Témy o zdraví, Zaujímavosti

Zápach z úst, tiež nazývaný halitóza, môže byť trápny a v niektorých prípadoch môže dokonca spôsobiť úzkosť. Niet divu, že regály obchodov sú preplnené žuvačkami, mentolkami, ústnymi vodami a inými výrobkami určenými na boj proti zápachu z úst. Ale mnohé z týchto produktov sú len dočasné opatrenia, pretože neriešia príčinu problému.

Muž a žena si držia pred ústami ruky a skúšajú svoj dych.

Čo je to halitóza?

Nepríjemné ochorenie, pri ktorom pacient vykazuje nepríjemný zápach z úst, sa diagnostikuje ako halitóza (alebo aj fetor oris). Veľkým problémom pri halitóze je, že pacient si zápach sám neuvedomuje. To môže byť veľmi nepríjemné pri konverzácií s inými ľuďmi a okolím. 

Halitóza je latinské slovo odvodené od halitus (vzduch) a osis (patologická zmena).

Ľudský dych sa skladá z vysoko komplexných látok s mnohými premenlivými pachmi, ktoré môžu vyvolať nepríjemné situácie. Jednou z nich je práve halitóza. Zvyčajne je veľmi ťažké upozorniť dotyčného na zápach úst, mnohí to považujú za neslušné. Preto je halitóza najčasťejšie diagnostikovaná zubným lekárom, alebo najbližšou rodinou, ktorá pacienta na jeho problém upozorní.

Zaujímavosť: Ako sa dá ľahko zistiť, či trpíte alebo netrpíte zápachom z úst? Obliznite si vnútornú stranu zápästia a počkajte niekoľko sekúnd, kým sliny zaschnú. Potom privoňajte k zápästiu. Pokiaľ ucítite nepríjemný zápach, pravdepodobne trpíte halitózou.

Aké sú príčiny vzniku halitózy?

Zápach z úst sa líši v závislosti od zdroja alebo základnej príčiny. Halitóza je veľmi častá vo všeobecnej populácii a takmer viac ako 50 % bežnej populácie (bez ohľadu na vek a pohlavie) ju má. Hoci halitóza môže mať rôznorodý pôvod, zdrojom 90 % prípadov je ústna dutina, ako je zlá ústna hygiena, periodontálne ochorenie, povlak na jazyku, mandľové kamene, zasekávanie potravy, nečisté zubné protézy, chybné výplne, karcinómy ústnej dutiny a infekcie hrdla.

Ilustrácia otvorenej ústnej dutiny, na jazyku je biely povlak a ilustrované baktérie.

Väčšina zápachu z úst začína v ústach a existuje veľa možných príčin, ktoré zahŕňajú:

  1. Jedlo –  rozklad častíc jedla v zuboch a okolo nich môže zvýšiť výskyt baktérií a spôsobiť nepríjemný zápach. Jedenie určitých potravín, ako je cibuľa, cesnak a korenie, môže tiež spôsobiť zápach z úst. Po strávení týchto potravín sa dostanú do krvného obehu, prenesú sa do pľúc a ovplyvňujú váš dych.
  2. Tabakové výrobky – fajčenie spôsobuje svoj vlastný nepríjemný zápach z úst. Fajčiari a užívatelia orálneho tabaku majú tiež väčšiu pravdepodobnosť ochorenia ďasien, čo je ďalší zdroj zápachu z úst.
  3. Zlá dentálna hygiena – ak si denne dôkladne nečistíte zuby s kefkou a niťou, v ústach zostávajú čiastočky jedla, ktoré spôsobujú zápach z úst. Na zuboch sa vytvorí bezfarebný, lepkavý film baktérií (plak). Ak sa zubný povlak neodstráni, môže podráždiť vaše ďasná a nakoniec sa medzi zubami a ďasnami vytvorí plakom naplnené vrecká (parodontitída). Váš jazyk môže tiež zachytiť baktérie, ktoré produkujú zápach. Zubné protézy, ktoré nie sú pravidelne čistené alebo nesedia správne, môžu obsahovať baktérie spôsobujúce zápach a častice jedla.

Náš tip: Vyskúšajte zubnú pastu s mastichovým olejom pre prírodnú ústnu hygienu. Mastichová zubná pasta obsahuje výťažky z bylín, neobsahuje fluór, umelé sladidlá, farbivá, parabény, mentol, syntetické parfémy, ani sodium lauryl sulfát.

Masticha-gelová zubná pasta
Gelová zubná pasta
  1. Sucho v ústach – sliny pomáhajú čistiť ústa a odstraňujú častice, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach. Stav nazývaný sucho v ústach alebo xerostómia môže prispieť k zápachu z úst, pretože produkcia slín je znížená. Sucho v ústach sa prirodzene vyskytuje počas spánku, čo vedie k zapáchajúcemu rannému dychu a zhoršuje sa, ak spíte s otvorenými ústami. Chronické sucho v ústach môže byť spôsobené problémom so slinnými žľazami a niektorými chorobami.
  2. Lieky – niektoré lieky môžu nepriamo spôsobiť zápach z úst tým, že prispievajú k suchosti v ústach. Iné sa môžu v tele rozložiť, pričom sa uvoľňujú chemikálie, ktoré sa môžu niesť vo vašom dychu.
  3. Helikobakter pylori – zapáchajúci dych môže byť znakom nepríjemného príživníka v tele človeka, baktérie zvanej Helikobakter pylori. Dostáva sa do tráviaceho systému požitím kontaminovaných potravín, vody, ale aj cez sliny iných ľudí pri bozkávaní. V tele človeka dokáže prežiť veľmi dlhý čas a spôsobiť vredy, infekciu či rakovinu žalúdka. Baktériu je možné zabiť antibiotikami. 
  4. Infekcie v  ústach – zápach z úst môže byť spôsobený operačnými ranami po operáciách ústnej dutiny, ako je odstránenie zuba, alebo v dôsledku zubného kazu, ochorenia ďasien alebo vredov v ústach.
  5. Iné ochorenia úst, nosa a hrdla – zápach z úst môže príležitostne pochádzať z malých kameňov, ktoré sa tvoria v mandliach a sú pokryté baktériami, ktoré vytvárajú zápach. Infekcie alebo chronické zápaly v nose, dutinách alebo hrdle, ktoré môžu prispieť k postnazálnemu odkvapkávaniu, môžu tiež spôsobiť zápach z úst.

Hnilobný a acetónový zápach z úst

Pôvodcom halitózy nemusí byť len ústna dutina. Choroby, ako sú niektoré druhy rakoviny a metabolické poruchy, môžu spôsobiť výrazný zápach dychu v dôsledku chemikálií, ktoré produkujú.

Chronický reflux žalúdočných kyselín (gastroezofageálny reflux alebo GERD) môže byť spojený so zápachom z úst. 

Hnilobný zápach z úst môže súvisieť ochorením pľúc, a charakteristický zápach produkuje aj ochorenie pečene. 

Zlý dych sa objavuje aj pri zlyhávajúcich obličkách. Funkciou obličiek je odplavovanie nečistôt z tela. V prípade ak nefungujú tak, ako by mali, odpad ostáva v tele, v krvnom riečisku a váš dych má vôňu rýb i keď ste ryby nekonzumovali. 

Acetónový alebo ovocný dych je často prejavom cukrovky I. typu, pri ktorej sa neprodukuje inzulín, a tak sa glukóza neprenáša do tkanív, čo spôsobuje nedostatok energie a využívanie tukových rezerv. Tie sa však nie vždy premenia na energiu, ale na ketolátky, ktoré organizmus okysľujú, čo sa prejavuje na nepríjemnom dychu. Ten môže byť predzvesťou hyperglykemického ketoacidotického šoku.

Aj v prípade drastických diét sa môže prejaviť acetónový zápach.
Fekálny zápach z úst
môže byť príznakom mnohých závažných chorôb. Deje sa to hlavne vtedy, keď telo nie je schopné správne tráviť živiny z potravín, ktoré potom hnijú. Spôsobujú to alergie na lepok, výrastky na črevách alebo žalúdočné vredy.

Halitóza sa dá liečiť, ak sa dá správne zistiť jej pôvod. Najdôležitejšou otázkou pri liečbe halitózy je zistenie pôvodu alebo určenie jej zdroja.

Zápach z úst u detí

Zlé návyky ústnej hygieny často spôsobujú halitózu aj u detí. Existujú však aj ďalšie príčiny tohto stavu. Môže to byť napríklad dehydratácia, konzumácia určitých potravín, alebo iné zdravotné stavy (reflux), ktoré je dobré prekonzultovať s pediatrom.

Zlá ústna hygiena je jednou z hlavných príčin zápachu z úst u batoliat. Najčastejšími miestami, kde sa v ústach nachádzajú zapáchajúce nečistoty spôsobujúce zápach z úst, sú medzi zubami, na ďasnách a na jazyku. Preto ak je príčinou halitózy u detí zlá ústna hygiena, liečenie je veľmi jednoduché – zlepšiť ústnu hygienu.

Malé blonďavé dievčatko v bielom tričku drží v jednej ruke ružové budíkové hodiny a v druhej má zubnú kefku, umýva si zuby a usmieva sa.

Ak má dieťa dobrú ústnu hygienu a zápach z úst stále pretrváva, príčina sa môže týkať fyzického zdravia dieťaťa. Poraďte sa s pediatrom, aby ste zistili, či potrebujete zmeniť stravu vášho dieťaťa alebo či potrebuje špeciálne lieky.

Ako sa zbaviť zápachu z úst

Pre svieži dych je nevyhnutná dôkladná ústna hygiena. Pri nej netreba zabúdať na medzizubné priestory, kde sa často skrývajú zvyšky jedla. Po klasickom umytí zubov použite zubnú niť a medzizubné kefky. 

Veľmi častým zdrojom zápachu z úst je povlak na jazyku. Preto by ste mali okrem zubnej kefky pravidelne používať škrabku na jazyk a povlak z jazyka oškrabať.

Zaujímavosť: V ajurvéde je zubná hygiena veľmi dôležitá a to predovšetkým ráno. Ešte pred tým, ako sa pustíte do každodenných povinnosti, ajurvéda doporučuje ako prvé vypláchnuť si ústa čistou vodou a 10x oškrabať jazyk medenou škrabkou. Okrem odstránenia toxínou z tela sa škrabaním jazyka aktivujú tráviace orgány.

Ženská ústná dutina s vyplazeným jazykom a na ňom je položena medená škrabka na jazyk.

Za odstránenie pachových látok z úst a hltanu sú zodpovedné sliny. Preto dbajte na to, aby ste nemali sucho v ústach a mali dostatočný pitný režim (najviac pite čistú vodu).

Tvorbu slín podporuje aj žuvanie žuvačiek. K zdravej ústnej dutine vám pomôže žuvanie chioskej mastichy. 

Ako to funguje? Účinné látky sa z mastichových kryštálov uvoľňujú počas žuvania, takže primárnym miestom pôsobenia mastichových kryštálov je ústna dutina, kde mastichové kryštály pomáhajú zabraňovať bakteriálnemu bujneniu v ústach. Sekundárne sa účinné látky uvoľnené z mastichových kryštálov dostávajú aj ďalej do tráviaceho traktu prostredníctvom slín, kde napomáhajú zdraviu žalúdka a tráviaceho traktu.

Správna a prirodzená zdravá strava je podmienkou dobrého trávenia. Halitóza môže byť vyvolaná zlým trávením alebo zvýšeným črevným kvasením. 

Pri domácej liečbe halitózy je výborná žihľava.  Žihľava je silná rastlina, o ktorej sa preukázalo, že čistí krv, pomáha stimulovať lymfatický systém, zvyšuje vylučovanie kyseliny močovej obličkami a podporuje funkciu nadobličiek. To všetko dokáže pomôcť pri halitóze „od koreňa“.

Domáci recept na zápach z úst z byliniek

Čaj proti zápachu z úst si pripravíme z týchto ingrediencii:

  • mäta sivá 20 g 
  • eukalyptus 20 g 
  • kôpor 20 g 
  • pyštek obyčajný 40 g

Ráno bylinky zalejeme horúcou vodou, necháme 15 minút lúhovať. Nalačno vypijeme štvrť litra tohto čaju. Počas dňa cmúľame klinček, škoricu alebo fenikel. Večer si dáme pohár uvareného mlieka s kmínom.

Vedeli ste, že…?
Strach zo zápachu úst sa nazýva halitofóbia? Halitofóbia sa často prejavuje veľmi čudným správaním, ktorého cieľom je zamedziť okoliu, aby si všimlo zápach z úst. Napríklad odvracanie tváre pri rozhovore, vyhýbanie sa ostatným ľuďom alebo spoločenským udalostiam. Ľudia s halitofóbiou si veľmi často čistia zuby aj jazyk, používajú žuvačky, mentolové cukríky, ústnu vodu a ústne spreje. V tomto prípade je vhodné obrátiť sa na psychológa.

Trápi vás zápach z úst? Vyskúšajte tieto produkty:

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3633265/

https://en.wikipedia.org/wiki/Bad_breath