Diéta pri hnačke: 5 jednoduchých pravidiel
Hnačka je pomerne bežný a zvyčajne krátkodobý tráviaci problém. Prejavuje sa častou (viac ako trikrát denne) riedkou stolicou a kŕčami v bruchu. Pri dlhšom trvaní hnačky ju sprevádza únava, niekedy aj zvýšená teplota. Zvyčajne je hnačka reakciou na zlú zložku v strave, často sa objavuje aj pri cestovaní alebo vzniká zo stresu.
Hnačky môžu byť tiež ukazovateľom vírusového nakazenia – tzv. črevnej chrípky, ktorá sa okrem častej riedkej stolice prejavuje aj vracaním.
V tomto článku nájdete tipy na to, čo jesť a čo nejesť, ak vás postihne hnačka a akú diétu počas týchto dní dodržiavať na to, aby ste zastavili hnačku.
Je potrebné hnačku liečiť?
Hnačkovité ochorenie zvyčajne netrvá dlho. Spravidla jej príznaky ustupujú po pár dňoch. V niektorých prípadoch je však dôležité byť nadmieru opatrní a dbať na to, aby ste zastavili hnačku v čo najkratšom čase.
Kedy by ste mali kontaktovať lekára?
- Ak hnačka trvá viac ako dva dni – hrozí dehydratácia organizmu a náslené zlyhanie orgánov.
- Ak ste zjedli niečo nezvyčajné – hnačka môže byť prejavom otravy jedlom, ktorú treba liečiť aj podaním liekov (zvlášť počas letného obdobia s častým výskytom salmonelózy)
- Ak patríte do rizikovej skupiny – máte viac ako 70 rokov
- Ak sa hnačka objavila u dieťaťa a trvá viac ako jeden deň – malý organizmus môže veľmi rýchlo dehydrovať a oslabenie telíčka hnačkami je pre detský vek nebezpečné. V tomto prípade kontaktujte lekára pre podanie rehydratačných roztokov, prípadne konzultáciu ďalšej liečby na zastavenie hnačky.
Samostatnou kapitolou je tzv. cestovateľská hnačka. Ide o tráviaci problém, ktorý vzniká pri cestovaní hlavne do exotických krajín, kde sme vystavení strave a klimatickým podmienkam, na ktoré náš organizmus nie je zvyknutý. V cudzine sa preto vyhnite pitiu vody z kohútika a nedostatočne upravenej strave. Dbajte na zvýšenú hygienu – umývajte si ruky a na stravovanie si vyberajte kvalitné zariadenia, nie street food.
Hnačka a strava – diéta pri hnačke
V našej práci sa denne venujeme tráviacim problémom – medzi ne patria závažnejšie ochorenia ako je zápal žalúdka, gastritída alebo helikobakter pylori, ale často nás zákazníci kontaktujú aj s hnačkami. Preto sme pre vás pozbierali 5 spoľahlivých tipov a rád, ktoré by ste mali dodržiavať, ak vás trápi hnačka:
1. Zázračná dvojica – mrkva a banán – vitamíny, ktoré tieto potraviny obsahujú vhodne dopĺňajú látky stratené počas hnačky. Banán je zdrojom draslíka, mrkva zas vlákniny. Uvarte si jemnú mrkvovú polievku – vyhnite sa v nej smotane a silným koreninám. Počas trvania tráviacich problémov mliečne výrobky nekonzumujte (jogurty, kaše, pomazánky…).
2. Pite správne tekutiny – pitný režim je veľmi dôležitý, aj keď máte pocit, že všetko, čo do seba dostanete, z vás aj vyjde. Aby sme predišli dehydratácii organizmu je dôležité pravidelne dopĺňať tekutiny. Pri hnačke sú vhodné napríklad minerálne vody s obsahom magnézia, citrónová voda alebo trocha ovocného džúsu zriedeného s vodou. Upokojiť trávenie pomôže aj čierny čaj, do ktorého pridajte kúsok čerstvého zázvoru a med.
3. Vývar – ďalšou osvedčenou radou, ako do seba dostať viac tekutín, je pitie domáceho vývaru. Okrem toho, že vás hydratuje, poskytne vášmu telu aj živiny – aminokyseliny a elektrolyty (sodík, draslík, vápnik). Takto dodáte svojmu organizmu energiu potrebnú na nastavenie rovnováhy.
4. Zvýšte obsah škrobu – na zastavenie hnačky jedzte jedlá s vysokým obsahom škrobu. Medzi tie patrí biela ryža, zemiaky. Veľa škrobu obsahuje aj pšenica, ovos. Pomôže vám aj konzumácia suchárov a chudého mäsa.
5. Nezabudnite na probiotiká – nasaďte ich už v začiatkoch hnačky. Živé mikroorganizmy doplnia do tráviaceho traktu prospešné baktérie, ktoré za krátky čas vytvoria harmóniu v tráviacom trakte a zabránia rozmnožovaniu sa problémových baktérií. Pri nasadení probiotík sa trvanie vašich problémov výrazne zníži.
Pri hnačkách, ale aj iných žalúdočných a črevných ochoreniach sa ako jedno z najúčinnejších probiotík osvedčila probiotická kvasinka Saccharomyces boulardii. Táto kvasinka dokáže na seba viazať nepriateľské baktérie v čreve a odstraňovať ich z tela von. Pediatri ju predpisujú aj malým deťom, takže je úplne bezpečná. Saccharomyces boulardii náhodne objavil a izoloval v dvadsiatych rokoch minulého tisícročia francúzsky vedec Henri Boulard z plodov dvojslivky čínskej (liči) a mangostany lahodnej v juhovýchodnej Ázii. Boulard pozoroval, že domáci obyvatelia pijú čaj pripravený z vonkajšej šupky týchto druhov ovocia ako liek proti cholere. Toto unikátne probiotikum nájdete aj v našom produkte na harmonizovanie rozladeného trávenia – Masticha Active.
Počas trvania hnačkovitých stavov a prvé dni po upokojení trávenia sa určite vyhnite týmto potravinám: broskyne, slivky, kapusta, kel, mliečne výrobky, strukoviny, nápoje s umelými sladidlami, sladkosti, ťažké a mastné jedlá.
Ak by sa vám hnačku nepodarilo dostať pod kontrolu s našimi tipmi na diétu pri hnačke, trvala by viac ako dva dni, prípadne ju začne sprevádzať únava, vracanie, krv či hlien v stolici, obráťte sa na svojho lekára. Chronická hnačka môže byť prejavom iného ochorenia – potravinovej alergie, Crohnovej choroby, ale aj endokrinných ochorení (ochorenia štítnej žľazy). Preto buďte opatrní a nepodceňujte ani tento tráviaci problém.