Čo spôsobuje helikobakter?

13. februára 2021 Diana Bahorcová Helikobakter pylori, Otázky a odpovede

Pre väčšinu baktérií je kyslé prostredie v žalúdku príliš agresívne. Žalúdok nás týmto prostredím chráni pred rozmnožovaním baktérií. Helikobakter pylori je baktéria, ktorá je voči tomuto kyslému prostrediu imúnna a aj v tomto prostredí sa dokáže rozmnožovať.

Gastritída a bolesti brucha

Helikobakter pylori patrí medzi najčastejšie patogény vyskytujúce sa u ľudí. Hoci u mnohých nemusí spôsobovať žiadne príznaky, u iných ľudí sa rozvíja v ťažké ochorenia tráviaceho traktu.

Priblížme si ochorenia, ktoré helikobakter spôsobuje.

Gastritída

Gastritída – zápal žalúdka je najčastejšou komplikáciou, ktorá vzniká v dôsledku prítomnosti h. pylori v žalúdku. Dlhodobé pôsobenie patogénu spôsobuje chronickú gastritídu. Počas pôsobenia helikobaktera na sliznicu žalúdka sa na nej začnú vytvárať zmeny – atrofie, metaplázie, ktoré sú buď povrchové, alebo prerastajú do hlbších vrstiev sliznice. Vzniká riziko vytvorenia vredov.

Príznaky gastritídy môžu byť spočiatku mierne a patria medzi ne hlavne bolesti v strednej časti brucha, pach z úst, nechuť do jedla, pocity na vracanie, anémia.

Prečítajte si viac o liečbe a príznakoch gastritídy.

Žalúdočné vredy

Výskumy uvádzajú, že helikobakter pylori je zodpovedný za vznik žalúdočných vredov až v 95% prípadoch. (zdroj)

Žalúdočné vredy
Žalúdočné vredy

Žalúdočný vred je zmena na sliznici žalúdka, ktorá sa rozvíja postupne. Keď helikobakter pylori pôsobí v žalúdku, prichytáva sa na steny žalúdka a postupne ničí ochranný obal (mucín). Ten má za úlohu chrániťsteny žalúdka pred pôsobením agresívnych kyselín, ktoré zabezpečujú trávenie. Ak je tento obal úplne narušený, kyselina sa dostáva k stenám žalúdka a spôsobuje na nej zápal, ktorý sa môže rozvinúť do vytvorenia vredu.

Vplyv na vytvorenie žalúdočných vredov má aj stres, spôsob stravovania, množstvo vlákniny, ktoré počas života užívame. Ak sa však u vás už vredy rozvinuli, je dôležité odstrániť helikobakter pylori.

Žalúdočné vredy sú mimoriadne nebezpečné pre ľudí starších ako 50 rokov.

Liečba žalúdočných vredov je možná rôznymi spôsobmi – vyskúšať môžete aj prírodnú liečbu žalúdočných vredov.

Rakovina žalúdka

Najväčšou hrozbou, ktorú môže helikobakter pylori spôsobovať je rakovina žalúdka. Medzinárodná organizácia pre výskum rakoviny označila helikobakter pylori ako karcinogén 1. triedy.

Karcinóm žalúdka je druhá najčastejšia príčina úmrtí v dôsledku rakoviny. Často sa diagnostikuje až v neskorom štádiu, kedy je nádor rozšírený metastázami. Dôvodom tejto neskorej diagnostiky je práve to, že sa prejavuje nešpecifickými príznakmi (bolesti brucha, nechutenstvo, strata hmotnosti, kŕče v žalúdku, únava, pálenie záhy…), ktoré mnohí pripisujú bežným tráviacim problémom.

K rozvoju rakoviny žalúdka prispieva zlá životospráva, konzumácia údených a slaných jedál, fajčenie a v niektorých prípadoch aj genetická predispozícia.

Rakovina žalúdka - prevencia
Helikobakter pylori patrí medzi karcinogény

Okrem týchto závažných ochorení môže byť helikobakter dôvodom aj nasledujúcich ťažkostí:

  • kožné problémy – dlhodobé akné na tvári, ekzémy, psoriáza…
  • astma, bronchitída
  • chronický kašeľ
  • bolesti v chrbtici….

Dobrou správou je, že helikobakter pylori sa dá úspešne liečiť a to hlavne v počiatočných štádiách nákazy. Preto je dôležité vždy pozorne sledovať prejavy svojho trávenia.

Viac o liečbe helicobacter pylori…

Masticha Active banner
Masticha Active s obsahom chioskej mastichy

Obávate sa o vaše trávenie? Urobte si test na helikobakter doma.

Kú kúram s Masticha Active dostanete test na helikobakter ako darček od nás.