Čo je ateroskleróza: príznaky, prejavy, liečba

13. februára 2022 Mária Richtáriková Vysoký cholesterol

Začnime malou a nie veľmi pozitívnou štatistikou. Podľa verejných údajov je ateroskleróza príčinou až 50% úmrtí vo vyspelých krajinách. Toto neblahé číslo nie je na ústupe, práve naopak – výskyt aterosklerózy so smrteľnými následkami rastie každým rokom.

priciny aterosklerozy

Hoci sa ateroskleróza často spája s civilizačnými návykmi, zlou životosprávou a nedostatkom pohybu, pravdou je, že toto ochorenie je staré niekoľko tisícročí – prejavy aterosklerózy boli objavené dokonca aj na egyptských múmiách.

Cieľom tohto článku je zorientovať vás v tomto ochorení, zdôvodniť príčiny vzniku aterosklerózy, načrtnúť možnosti jej liečby – v rámci prevencie, tradičnej medicíny, ale preskúmať aj možnosti prírodných prostriedkov a domácich rád, ktoré môžu byť pri liečbe aterosklerózy nápomocné.  

Čo je to ateroskleróza?

Predstavte si cievu v jej priereze. Je to dutý tunel, ktorým preteká krv pod určitým tlakom. V mladosti je cieva zvyčajne dostatočne priechodná, jej vnútorná výstelka (endotel) je hladká a krv po nej ľahko prúdi. Počas života sa kvôli rôznym vplyvom (o ktorých si povieme nižšie) mení štruktúra endotelu a tiež priechodnosť cievy. Na jej vnútorných stenách vznikajú tzv. aterómy – aterosklerotické pláty. Sú to usadeniny zložené z rôznych materiálov: predovšetkým cholesterolu, vápnika a zápalových buniek.

ateroskleroza cieva
Aterómy postupne znižujú priechodnosť cievy

Veľkosť týchto aterómov sa postupne zvyšuje, časom zaberajú čoraz väčšiu časť cievy, čo spôsobuje sťažený a znížený prietok krvi, v niektorých prípadoch aj jeho úplné zablokovanie. 

Ateróm sa môže dokonca aj odtrhnúť a „plávať“ ďalej v obehovom systéme – vtedy vzniká riziko krvnej zrazeniny, ktorá môže zablokovať prietok na inom mieste a spôsobiť tak cievnu mozgovú príhodu alebo srdcový infarkt.

Aterosklerózou sa označuje ochorenie, ktoré je zapríčinené usadzovaním tukových a iných vrstiev vnútri cievy, ktorého hlavným príznakom je zníženie prúdenia krvi v cieve a následne aj zhoršené zásobovanie krvou životne dôležitých orgánov a tkanív.

Ateroskleróza sa tiež označuje ako „kôrnatenie tepien“. Cieva postihnutá aterosklerózou stráca svoju pružnosť a elasticitu, je tvrdá a náchylnejšia na prasknutie. 

Ako vzniká ateroskleróza?


Základnou premisou je to, že ak by bola cieva zdravá, tak sa v nej ateroskleróza nedokáže rozvinúť. Na začiatku aterosklerotického ochorenia je narušenie samotného vnútorného prostredia cievy. V cieve cirkuluje prostredníctvom krvi všetko, čo človek prijíma. Tak sa k vnútornej výstelke ciev dostanú aj toxíny, ktoré následne spôsobujú na endoteli zápal, narušenie a vytvárajú podmienky pre usadenie tukových a cholesterolových zložiek. 

Cholesterol v tomto prostredí ľahko oxiduje prostredníctvom voľných radikálov a zoxidovaný LDL cholesterol pokračuje v zápalovom procese na povrchu cievnej výstelky. Tento zápal sa snaží byť imunitným systémom regulovaný a potlačený – v mieste zápalu sa nahromadia imunitné bunky makrofágy a tiež T-lymfocyty. Makrofágy sa snažia zoxidovaný vysoký cholesterol znižiť, pohlcujú ho, spolu však vytvárajú tzv. penu, ktorá sa ukladá na vnútorné steny cievy. Tieto penové bunky, imunitné bunky a zápalové bunky sa stretávajú v jednom mieste na vnútornej cieve a vytvárajú aterosklerotické plaky. Na ich povrchu sa vytvára tzv. fibrózna čiapka, ktorá určuje stabilitu aterosklerotického plaku. 

Zaujímavosť:

Ak je fibrózna čiapka príliš krehká, tenká, zvyšuje sa riziko odtrhnutia plaku a vytvorenia krvnej zrazeniny, trombózy. 

Tieto aterómové pláty sa začínajú tvoriť už v detstve. Kým sa stanú nebezpečnými trvá to zvyčajne desiatky rokov. To, ako rýchlo prebieha usadzovanie tukových buniek v cievach závisí od množstva zápalových procesov, ktoré sa v tele odohrávajú.

Čo sú rizikové faktory pre vznik aterosklerózy?

Existujú určité body, ktoré urýchľujú usádzanie aterosklerotických plakov na stenách ciev. U ľudí, ktorí sú vystavení nižšie spomenutým rizikovým faktorom sa ateroskleróza rozvíja rýchlejšie a sú náchylnejší na ťažší priebeh a náročnejšiu liečbu. 

Rizikové faktory, ktoré urýchľujú procesy aterosklerózy sú:

  • diabetes
  • obezita
  • stres – pri dlhodobom strese sa zvyšuje krvný tlak, čo je rizikový faktor aterosklerózy
  • fajčenie
  • vysoký krvný tlak – výrazne urýchľuje procesy aterosklerózy
  • autoimunitné zápalové ochorenia
  • nedostatok pohybovej aktivity
  • genetika – výskyt ochorenia u niektorého z priamych členov rodiny
  • pohlavie – na aterosklerózu častejšie trpia muži ako ženy. U žien sa toto ochorenia zvyčajne vyskytuje až po menopauze

Upchávanie ciev si nevšimnete

Niekedy to trvá desiatky rokov, kým ateroskleróza spôsobí infarkt alebo mozgovú príhodu

Neexistujú žiadne vonkajšie prejavy, ktoré by vopred upozorňovali na to, že v cievach sa rozvíja ateroskleróza. Toto ochorenie si nevšimnete až do chvíle, kedy je priechodnosť cievy znížená natoľko, že bráni normálnemu prietoku krvi, prípadne do chvíle, kým sa aterosklerotický plak neodrhne a nespôsobí upchatie cievy v mozgu, v srdci alebo v inom orgáne. 

Podľa miesta, kde sa upchatie cievy uskutoční rozlišujeme:

  • cievnu mozgovú príhodu – zapríčinená upchaním cievy v mozgu. Prejavuje sa ťažkosťami s rozprávaním, artikuláciou, oslabením jednej časti tela (napríklad jedna končatina, jedno oko alebo dokonca čiastočné či úplné ochrnutie jednej polovice tela), poruchami rovnováhy, bolesťami hlavy…
  • infarkt myokardu – upchatie nastáva v srdci v jednej z vencovitých tepien. Infarkt sa prejavuje bolesťami na hrudníku, únavou, silným potením…
  • upchatie periférnych tepien – postihuje prevažne dolné končatiny. Medzi prejavy tohto upchatia patria silné kŕče v dolných končatinách, pálenie a bolesti prstov na nohách, opuchy nôh, zmeny farby kože a podobne..

Prevencia vzniku aterosklerózy – ako sa brániť?

Je pravdepodobné, že u každého dospelého jedinca do určite miery prebieha ukladanie tukových buniek vnútri ciev a ich tvrdnutie. Výrazne však záleží na rýchlosti tohto procesu – od toho sa odvíja, či človek bude v budúcnosti pacientom s aterosklerózou, ktorému hrozí napríklad upchatie cievy.

Je zrejmé, že na spomalenie tohto procesu je dôležité vyhnúť sa všetkým rizikovým faktorom – nefajčiť, snažiť sa o dostatok pohybu, vyhnúť sa nadváhe a dlhodobému stresu.

Z hľadiska ochrany a prevencie pred aterosklerózou je ale zaujímavejšia časť, ktorá sa týka zdravia samotnej cievy. 

Nedovoľte zápalu rozvinúť sa

Silná a zdravá cieva bez zápalu nedovolí „zlému“ LDL cholesterolu usádzať sa. Starostlivosť o zdravie ciev sa dá považovať za skutočnú prevenciu, ktorá sa zameriava na zabránenie samotného vzniku ochorenia.

Skutočne existuje spôsob, ako posilniť steny ciev a zabrániť tvorbe zápalových procesov na nich? Áno. Toto všetko sa dá dosiahnuť prostredníctvom flavonoidov a polyfenolov.

Jeden z najznámejších flavonoidov je resveratrol. Resveratrol účinne chráni bunky pred pôsobením voľných radikálov. Pôsobí ako antioxidant – jednou z vlastností resveratrolu je to, že dokáže účinne zabraňovať oxidácii LDL cholesterolu. Pôsobí ako aktivátor enzýmov, ktoré zabraňujú rôznym chorobným procesom, medzi inými aj ateroskleróze.

Resveratrol a ateroskleróza
Resveratrol účinne pôsobí proti oxidácii LDL cholesterolu

Pravidelné a preventívne užívanie resveratrolu preukázateľne dokáže zabraňovať vzniku aterosklerózy v tých najzákladnejších procesoch – nedovolí bunkám aktivovať oxidáciu cholesterolu a následne nedovoľuje ani jeho nežiadúce usádzanie na stenách ciev. 

Užívanie polyfenolov a flavonoidov patrí k základom prírodnej terapie aterosklerózy.

Možnosti prírodnej liečby aterosklerózy

Pri liečbe aterosklerózy si môžeme pomôcť niekoľkými prírodnými prostriedkami. Niektoré súvisia s úpravou stravy, ktorá je pri liečbe aterosklerózy nevyhnutná. Iné zas dodávajú silu cievnemu systému, ktorý sa následne dokáže ľahšie vyrovnať s nástrahami, prípadne vplývajú na oxidáciu cholesterolu a tým mu zabraňujú v usadzovaní sa na stenách ciev.

Pri skúmaní tejto témy sa určite stretnete s mnohými odporúčanými prírodnými látkami, my sme sa rozhodli vybrať tie najsilnejšie a tie, ktoré majú z nášho pohľadu najväčší účinok:

  • cesnak, cesnaková tinktúra, medvedí cesnak – alicín obsiahnutý v cesnaku vplýva na zvyšovanie podielu HDL cholesterolu a znižovanie LDL cholesterolu
  • strava bohatá na vlákninuvysoký obsah vlákniny v potravinách pomáha správnemu metabolizmu cholesterolu a tukov. Nezanedbateľný je samozrejme aj vplyv vlákniny na pestrosť mikrobiómu a celkové zdravie organizmu
  • stredomorská diéta – je najčastejšie odporúčanou diétou pri ateroskleróze. Stredomorská strava sa vyznačuje vysokým obsahom olivového oleja, pestrého zloženie zeleniny, morských plodov a rýb (vysoký príjem omega-3 mastných kyselín)
  • resveratrol a oleuropeín – dve látky veľmi prínosné pre cievy, krvný tlak a cholesterol. Ich jedinečnosť a spoločné pôsobenie sú tak prínosné, že sú spoločne súčasťou popredného prírodného produktu na ochranu srdca a ciev – Masticha Vena.
Masticha Vena - látky
Masticha Vena a jej špecifické zloženie

Masticha Vena bola špeciálne vyvinutá s ohľadom na dodávanie látok pre zlepšenie kvality srdca a ciev. Účinné látky v nej obsiahnuté sú zostavené tak, aby pôsobili na celý mechanizmus správneho obehového systému.

  • Extrakt z olivovníka s vysokým obsahom oleuropeínu zabezpečuje prísun omega-3 mastných kyselín. Pôsobí pri oxidácií LDL cholesterolu, podporuje cirkuláciu krvi v cievach a udržiava zdravú hladinu cukru v krvi
  • Resveratrol – extrakt z červeného hrozna chráni srdce a cievy, zabezpečuje silu cievneho systému, vyživuje a posilňuje ich

Užívanie Masticha Vena odporúčame v akomkoľvek veku – pravidelné dodávanie účinných látok zabraňuje procesom, ktoré vedú k vzniku srdcovo-cievnych ochorení.

Zhrnutie

Ateroskleróza je zápalové ochorenie ciev, ktorému sa dá zabrániť zdravým životným štýlom, vyhýbaním sa rizikovým faktorom (fajčenie, obezita, nedostatok pohybu), ale hlavne dodávaním externých látok s protizápalovými účinkami a účinkami na posilnenie ciev a ich vnútorných výstelok. So skutočnou prevenciou proti ateroskleróze začnite v akomkoľvek veku.