Astma. Prečo vzniká a ako ju rozpoznať?
Príznaky astmy sú rôznorodé a dokonca prichádzajú aj obdobia bez ťažkosti. V súčasnosti sa počet ľudí trpiacich astmou celosvetovo zvyšuje. Obyčajný nádych a výdych nie sú pri astme až takou samozrejmosťou. Na astmu a jej prejavy sa pozrieme bližšie v nasledujúcom článku.
Čo je to astma bronchiale?
Astma (odborný názov astma bronchiale) je chronické ochorenie dýchacích ciest (predovšetkým priedušiek) a patrí k najrozšírenejším zápalovým ochoreniam. Zápal na prieduškách spôsobí nepriechodnosť vzduchu, vyvolá neutíchajúci dráždivý kašeľ, sipot a problémy s dýchaním. Celosvetovo astma postihuje viac ako 300 miliónov jedincov a prejaviť sa môže kedykoľvek počas života.
Príznaky a prejavy astmy
Príznaky astmy sú rôznorodé a dokonca prichádzajú aj obdobia bez ťažkosti.
Variabilita symptómov môže byť:
- sezónna – kedy príznaky súvisia so sezónnym výskytom alergénov, zvyšnú časť roka sú príznaky mierne alebo žiadne.
- diurálna – to znamená že symptómy sú viazané na denný rytmus, najčastejšie sa prejavia ráno po prebudení, alebo v noci nastanú záchvaty dušnosti.
Medzi najpozorovateľnejšie prejavy astmy patria:
- sipot alebo pískanie hlavne pri výdychu
- ťažké vydychovanie
- dýchavičnosť
- záchvaty kašľa hlavne v noci alebo ráno
- suchý kašeľ objavujúci pri smiechu alebo fyzickej aktivite
- nepríjemný tlak na hrudi
Astmatický záchvat
Astma sa môže pripomenúť keď to najmenej očakávate, napríklad na dovolenke ako reakcia na klimatizáciu, alebo na lyžovačke, kde to preženiete s pohybom na chladnom vzduchu.
Prvý astmatický záchvat väčšinou pacienta šokuje a končí sa na pohotovosti. Zaujímavosťou je, že u niektorých dlhoročných astmatikov sa astmatický záchvat nemusí nikdy objaviť. Jediné, čím na seba astma upozorní je dráždivý kašeľ. Počas záchvatu výstelka dýchacích ciest opuchne alebo sa zapáli a bunky vystielajúce dýchacie cesty vytvárajú väčšie množstvo hustejšieho hlienu, ako normálne.
Astmatici zvyknú pokašliavať dlhodobo, avšak astmatický záchvat je náhla epizóda suchého kašľa spojená s dýchacími ťažkosťami, často sprevádzaný úzkosťou a strachom.
Je potrebné však myslieť na to, že priebeh a prejavy astmy sa môžu u jedntlivcov líšiť a aj záchvaty môžu prebiehať rôzne.
Pri ľahšom astmatickom záchvate si dokáže astmatik pomôcť aj sám použitím spreja na astmu z inhalátora.
Pri ťažkom záchvate môže mať astmatik problém dokonca rozprávať, v takom prípade treba vyhľadať lekársku pomoc.
Astmatické záchvaty dokážu byť aj životu nebezpečné, preto zhoršujúce sa príznaky netreba brať na ľahostajne.
Zaujímavosť: štatistiky ukazujú, že poctivo liečení astmatici sa dožijú rovnakého veku, ako zdravá populácia.
Príčiny vzniku astmy
Presná príčina vzniku astmy nie je známa. Na základe lekárskych štúdií však poznáme symptómy, ktoré reagujú ako spúšťač.
Bežné spúšťače zahŕňajú:
- infekcie: najmä dýchacích ciest, napríklad chripka alebo prechladnutie
- alergie: ktoré môžu byť na peľ, roztoče, zvieraciu srsť, prach, roztoče,perie, plesne
- lieky: najmä protizápalové lieky proti bolesti, ako je ibuprofen alebo aspirin
- emócie: vrátane stresu alebo smiechu
- počasie: náhle zmeny teplôt, studený vzduch, vietor, búrky, teplo, vlhko
Keď poznáme spúšťače, vďaka ktorým astma vzniká, snaha vyhnúť sa im môže pomôcť kontrolovať astmatické príznaky.
Na vzniku astmy sa podieľajú aj genetické predispozície. Ak trpí alergiou, alebo astmou niektorý z členov rodiny, pravdepodobnost prepuknutia tohto ochorenia je u vás vysoká.
Rizikovým faktorom je aj prostredie, v ktorom pracujete. Znečistené prostredie a dlhodobá práca v prašnom prostredí môže byť spúšťačom astmy.
O svoje zdravie sa musíme starať, pretože časté infekcie dýchacích ciest sú jedným z dôvodov pre neskoršie rozvinutie astmy. Fajčiari by mali byť tiež na pozore, pretože najmä fajčenie patrí k najčastejším dôvodom vzniku tohto ochorenia.
Z alergie astma?
Bronchiálna astma je rôznorodé (tzv. heterogénne) ochorenie, ktorého príznaky sú veľmi podobné, ako pri alergii a ľudia si často myslia, že ide o alergiu.
Vo väčšine prípadov je každý astmatik zároveň aj alergik.
Ak sa vám opakujú alebo pretrvávajú niektoré z týchto symptómov, určite by ste to nemali brať na ľahkú váhu:
- kýchanie
- svrbenie očí
- škrabanie v krku
- nadmerná tvorba hlienu
- nádcha
- ekzém
- opuchnutá sliznica
- tráviace ťažkosti
Pri dlhodobo neliečenej alergii je viac než pravdepodobné, že nastúpi astma.
Alergická astma je ochorenie, ktoré sa môže spustiť po kontakte s konkrétnymi alergénmi, ako napríklad pele z tráv, pele zo stromov alebo roztoče z domáceho prachu.
Zatiaľ čo alergická rinitída spôsobuje zápal a podráždenie očí, nosa a horných dýchacích ciest, alergická astma má primárny dopad na dolné dýchacie cesty.
Preto alergická rinitída a alergická astma nie sú dve rozdielne ochorenia. Spôsobuje ich tá istá alergia a aj spôsob liečby je ten istý.
Úľava od alergie prírodnou cestou – Herb Alerg
Liečba alergie a astmy bežnými liekmi, ako sú antihistaminiká, rôzne spreje do nosa, alebo kortikoidy prinesú želanú úľavu od alergických prejavov, ale neželaný neskorší dopad. Dlhodobé užívanie spomenutých liečiv prináša so sebou nepríjemné vedľajšie účinky.
Preto mnoho ľudí siaha po prírodných prostriedkoch, ktoré okrem toho, že pomôžu zmierniť alergické príznaky, posilnia imunitu, ktorá je v liečbe alergie a astmy veľmi dôležitá.
V mastiche sa téme alergií venujeme veľmi dlho. Vieme o sile prírody a preto sme vyvinuli čisto prírodný produkt Herb Alerg, ktorého zložky pôsobia synergicky za účelom zníženia aktivácie žírnych buniek, čím sa obmedzí uvoľnenie histamínu (sprostredkováva zápalové reakcie). Zároveň sa zníži zápalová reakcia organizmu spojená s astmatickými záchvatmi a alergiami. Dochádza k upokojeniu prejavov, ako je dýchavičnosť, svrbenie, kýchanie, opuch hrdla a nosových slizníc, výtok z nosa a slzenie očí. Vďaka spojeniu darov prírody a vedy nezostane po alergii ani stopy.
Herb Alerg je prírodný produkt, ktorý je komplexom siedmich najúčinnejších zložiek: pŕhľava, kurkuma, kvercetín, bromelaín, extrakt z čiernej rasce (Nigella sativa), lipozomálny vitamín C a zinok. Herb Alerg zmierňuje nepríjemné alergické prejavy a podporuje správnu funkciu imunitného systému.
Životný štýl s astmou
Ľuďom trpiacim astmou sa veľmi často doporučuje pobyt v horách, alebo pri mori. Pobyty pri mori majú liečebný vplyv na celkovú imunitu, pokožku, dýchacie cesty, mnohým ľuďom sa zlepšujú aj tráviace problémy.
Unikátne zloženie morskej vody, prímorská klíma, zvýšená vlhkosť vzduchu, slnko… toto všetko spolu vytvára ten správny pomer liečebného pôsobenia. Negatívne ióny, teda záporne nabité častice vo vzduchu, je najlepšie využiť skoro ráno s príjemnou prechádzkou a dychovými cvičeniami na pláži.
Vysokohorská klíma je tak isto veľmi vhodná pri liečbe astmy. Neobyčajne čistý vzduch a vysoká hodnota slnečného svitu má neskutočne priaznivé liečebné účinky.
Zdravá strava a životný štýl, primeraný pohyb, eliminácia stresu sú však pri liečbe alergie a astmy to najdôležitejšie.
Zdroje:
https://www.solen.sk/storage/file/article/6fc7bb88126e8587aa468581cdebcc6b.pdf