Alergia na slnko + 3 tipy ako sa nespáliť

12. júla 2024 Pavol Bojda Alergie, Herb Alerg, Imunita, Nezaradené, Témy o zdraví, Zaujímavosti

Alergia na slnko je nepríjemný stav, ktorý môže postihnúť každého z nás. Preto je dôležité vedieť, aké sú príčiny tejto alergie, ako sa prejavuje a ako ju efektívne liečiť.

alergia na slnko

Čo je alergia na slnko a ako sa prejavuje?

Alergia na slnko, známa aj ako slnečná alergia alebo alergia zo slnka, je nežiaduca reakcia imunitného systému na slnečné žiarenie. Táto alergia sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi, vrátane vyrážok, svrbenia, začervenania a opuchu kože. Alergia na slnko sa líši od iných typov alergií, pretože sa prejavuje priamo na koži a je spôsobená slnečným žiarením, nie alergénom, ako je peľ alebo potraviny.

Definícia a druhy slnečnej alergie

  • Polymorfná svetelná erupcia (PMLE) – najčastejší typ slnečnej alergie, ktorý sa prejavuje vyrážkami, začervenaním a svrbením kože.
  • Solárna urtikária – vzácnejší typ alergie, ktorý spôsobuje svrbiace žihľavky na koži vystavenej slnku.
  • Chronická aktinická dermatitída – dlhodobá alergická reakcia na slnečné žiarenie, ktorá môže spôsobiť začervenanie, opuch a vyrážky na koži.

Prejavy alergie na slnko: od vyrážky po svrbiace miesta

Prejavy alergie na slnko sa môžu líšiť v závislosti od typu alergie a citlivosti jednotlivca. Najčastejšie prejavy zahŕňajú:

  • Vyrážka zo slnka – červené, svrbiace a niekedy aj bolestivé vyrážky, ktoré sa objavujú na koži vystavenej slnku.
  • Svrbiace miesta – svrbenie a pálenie kože, ktoré môže byť sprevádzané začervenaním a opuchom.
  • Začervenanie a opuch kože – koža môže byť citlivá na dotyk a môže sa objaviť začervenanie a opuch.
  • Pľuzgiere a vredy – v závažných prípadoch môžu vzniknúť pľuzgiere a vredy na koži.
rash or sun allergy

Tieto vyrážky z alergie môžu ovplyvniť každodenný život, pretože môžu spôsobiť bolesť, nepohodlie a estetické problémy.

Príčiny a rizikové faktory slnečnej alergie

Príčiny slnečnej alergie sú rôznorodé a zahŕňajú genetické faktory, vplyv životného prostredia a reakciu imunitného systému na slnečné žiarenie.

Ako vzniká alergia na slnko

Reakcia imunitného systému

Reakcia imunitného systému na slnečné žiarenie je kľúčovým faktorom, ktorý môže viesť k vzniku alergie na slnko. Imunitný systém môže nesprávne identifikovať niektoré zložky slnečného žiarenia ako škodlivé a spustiť alergickú reakciu. Táto reakcia môže zahŕňať uvoľňovanie histamínu a iných látok, ktoré spôsobujú zápal a príznaky alergie, ako sú vyrážky, svrbenie a začervenanie kože.

Intenzívne slnečné žiarenie a zložky slnečného žiarenia ako príčiny alergie

Silné slnečné žiarenie a jeho zložky môžu spôsobiť alergiu na slnko. Slnečné žiarenie obsahuje ultrafialové (UV) lúče, ktoré môžu poškodiť kožu a spôsobiť alergické reakcie. UV žiarenie sa delí na dva typy: UVA a UVB. UVA žiarenie preniká hlboko do kože a môže spôsobiť starnutie kože a poškodenie DNA. UVB žiarenie je menej intenzívne, ale môže spôsobiť popáleniny a poškodenie kože, ktoré môžu viesť k alergii na slnko.

Citlivosť pokožky a riziko alergických reakcií

Citlivosť pokožky ovplyvňuje riziko alergických reakcií na slnko. Niektorí ľudia majú prirodzene citlivejšiu pokožku, ktorá je náchylnejšia na alergické reakcie na slnečné žiarenie. Faktory, ktoré môžu zvýšiť citlivosť pokožky, zahŕňajú genetiku, vek, pohlavie, etnicitu a používanie určitých liekov alebo kozmetických prípravkov. Ľudia s citlivejšou pokožkou by mali byť opatrnejší pri vystavovaní sa slnečnému žiareniu a dodržiavať preventívne opatrenia.

Diagnostika a testy na alergie na slnko

Pre správnu diagnostiku a liečbu alergie na slnko je dôležité vykonať testy na alergie. V tejto časti sa pozrieme na rôzne testy, ktoré sa používajú na zistenie alergie na slnko, ako sa vykonávajú a ako sa interpretujú ich výsledky.

alergia test

Ako zistíte alergiu na slnko: najčastejšie testy na alergiu

  1. Fototest – Tento test spočíva v aplikácii rôznych dávok slnečného žiarenia na malú časť kože. Po určitom čase sa hodnotí reakcia kože na žiarenie. Ak sa objavia príznaky alergie, ako sú vyrážky alebo začervenanie, test je pozitívny.
  2. Photopatch test – Tento test sa používa na zistenie fotoalergickej reakcie. Na kožu sa aplikujú rôzne látky, ktoré môžu spôsobiť alergiu, a následne sa koža vystaví slnečnému žiareniu. Ak sa objavia príznaky alergie, test je pozitívny.
  3. Krvný test – Krvný test sa môže použiť na zistenie prítomnosti protilátok, ktoré súvisia s alergiou na slnko. Vysoká hladina protilátok môže naznačovať alergickú reakciu na slnečné žiarenie.

Po vykonaní testov a zistení alergie na slnko, lekár navrhne vhodnú liečbu a preventívne opatrenia.

Liečba alergie na slnko

V tejto časti sa predstavíme klasické lieky, ale aj prírodné prípravky, ktoré vám môžu pomôcť.

Lieky proti alergii na slnko: od antihistaminík po solárny ekzém

  • Kortikosteroidy – tieto lieky znižujú zápal a svrbenie spôsobené alergiou na slnko. Môžu byť vo forme krémov, mastí alebo tabletiek.
  • Antihistaminiká – pri alergii na slnko sú často prvou voľbou liečby, pretože blokujú účinky histamínu, ktorý spôsobuje alergické reakcie. Antihistaminiká môžu byť vo forme tabletiek, gélov alebo krémov, ktoré sa aplikujú priamo na postihnuté miesta. Tieto lieky znižujú svrbenie, začervenanie a opuch kože. Existujú aj prírodné antihistaminiká, ktoré vám predstavíme v článku nižšie.
  • Imunomodulátory – tieto lieky ovplyvňujú imunitný systém a pomáhajú znižovať alergické reakcie. Môžu byť vo forme krémov alebo tabletiek.

Prírodné prípravky pri alergii na slnko

Jednou z ciest, ako predísť alergii na slnko, je detoxikácia organizmu. Tá zahŕňa odstránenie toxínov z tela, ktoré môžu prispievať k alergickým reakciám. Odporúča sa úprava stravy, pitie dostatku vody a užívanie doplnkov, ktoré podporujú detoxikáciu. Veľmi užitočné sú produkty považované za prírodné antihistaminikum. Jedným z nich je aj prírodný produkt Herb Alerg, ktorý obsahuje až 7 účinných zložiek, ktoré podporujú správnu funkciu imunitného systému a dokážu zmierňovať nepríjemné alergické prejavy nielen na slnko. To všetko prírodnou cestou a bez vedľajších účinkov.

herbalerg alergia na slnko

Tipy na prevenciu a ochranu pred spálením a alergiou na slnko

Okrem prírodných doplnkov, sú dôležité aj nasledujúce opatrenia:

  • Hydratácia – pitie dostatku vody pomáha udržiavať kožu hydratovanú a zdravú, čo môže znižovať riziko alergických reakcií. Nezabudnite, že hlavne v lete nestačí piť obyčajnú vodu z kohútika, ale je dôležité pridať elektrolyty (minerály, ako je sodík, draslík, magnézium…), poprípade môžete zmiešať lyžičku morskej alebo keltskej soli v pohári s vodou a vypiť.
  • Jedzte veľa mastných rýb a morských plodov – najlepšie celé aj s kožou či ochranným obalom (napr. šupka z krevety – aspoň zopár :)) Je tam totiž vysoký obsah omega 3 DHA, karotenoidov, jódu a iných prospešných živín. Ako prevencia pred alergiou na slnko sa nám osvedčil spomínaný prírodný produkt Herb Alerg. Ak máte veľmi citlivú pokožku, máte pehy a opaľujete sa do ružova, môžete na začiatku letnej sezóny zvoliť užívanie výživových doplnkov, ktoré obsahujú ASTAXANTÍN. Rovnako dôležité sú aj karotenoidy, ktoré ​​nájdete napr. v mrkve, tekvici, paprike, rajčinách, baklažáne, karfiole, či sladkých zemiakoch. 
  • Postupné zvykávanie na slnko – postupné zvyšovanie času stráveného na slnku, môže pomôcť telu prispôsobiť sa slnečnému žiareniu a znižovať riziko alergických reakcií. Ak máte svetlejšiu pokožku, opaľujete sa do ružova alebo máte pehy, s opaľovaním treba začať veľmi pomaly a postupne.

Počas dňa na nás pôsobia 3 hlavné typy slnečného žiarenia:

  1. Infračervené žiarenie (IR)
  2. Ultrafialové žiarenie A (UV-A)
  3. Ultrafialové žiarenie B (UV-B)

Je dôležité povedať, že všetky 3 svetelné spektrá sú pre naše zdravie veľmi dôležité a okrem ich schopnosti vytvárať prirodzenú ochranu pred silným slnečným žiarením, rozhodujú aj o tom, ako dobre nám bude fungovať imunita, trávenie, či aký kvalitný bude náš spánok.

Ako vytvoriť prirodzenú ochranu (nielen) pred slnkom

  1. Aspoň týždeň pred začatím letnej opaľovacej sezóny začni vystavovať svoje oči a pokožku celého tela (hlavne v oblasti brucha) rannému a večernému infračervenému svetlu. Ideálny čas je aspoň 5-10 minút. IR svetlo okrem iného, stimuluje aj tvorbu a opravu kolagénu a pomáha s tvorbou melanínu a kyseliny urokánovej. Obe látky slúžia ako prírodná ochrana pokožky pred následným UV svetlom. Samotné infračervené svetlo (IR) svieti napr. koncom júla od 5:00 do 7:00 ráno a od 18:45 do 20:30 večer. 
  1. Po tom, ako sme niekoľko dní vystavovali naše telo infračerveným lúčom, môžeme začať s pobytom na UV-A svetle. Koncom júla je to v čase od 7:00 do 8:30 ráno a od 17:15 do 18:45 večer. Vystavovanie sa UV-A lúčom v tomto čase, aspoň na 5-10 minút denne, je dôležité najmä zo štyroch dôvodov: Začnú sa nám v tele tvoriť dôležité hormóny a neurotransmitery (serotonín, dopamín a melatonín), začnú sa nám vasodilatovať (rozťahovať) cievy, čím sa zlepší ich priechodnosť a zníži krvný tlak, začne sa tvoriť melanín, pigment pokožky a v mnohých častiach tela sa môže činiť tzv. apoptóza (likvidácia poškodených buniek).
  1. V oboch prípadoch počas tohto cieleného pobytu na slnku je najlepšie mať dole tričko, nepoužívať opaľovací krém, nemať na sebe slnečné okuliare a stáť na zemi (tráve) bosý. Štúdie ukazujú, že tzv. grounding (dotyk bosej nohy so zemou) v kombinácii s pobytom na slnku, majú na naše zdravie množstvo blahodárnych účinkov.
  1. Až teraz je naše telo pripravené začať s opaľovaním (pobytom na UV-B svetle). 

UV-B svetlo svieti napr. koncom júla od 8:30 do 17:00. Jedným z jeho hlavných prínosov na naše zdravie je tvorba vitamínu D. No dôležité je poznať svoj typ pokožky a s pobytom na UV-B žiarení to nepreháňať.

Vždy sa riaďte pocitom a netlačte na pílu. Ak budete cítiť, že máte dosť, tak svoje telo počúvnite a choďte do tieňa. Opaľujte sa postupne a hlavne, čím svetlejšiu pokožku máte, tým menej UV-B lúčov vaša pokožka zvládne.

Postupným vystavovaním našich očí a pokožky infračervenému svetlu a následným UVA lúčom, sme si vybudovali prirodzenú ochranu a odolnosť. Už nebudeme cítiť potrebu používať slnečné okuliare a opaľovacie krémy, ktoré odporúčame len výnimočne, napr. pri šoférovaní alebo pri neprirodzene dlhých pobytoch na silnom slnku.

snímka obrazovky 2024 07 23 o 7.23.18

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5504780/
http://sunlightinstitute.org/important-for-women-completely-avoiding-sunlight-is-associated-with-a-1000-increase-in-breast-cancer/?fbclid=IwAR0V773P9l6MeRVqgtH1Ivj_5bqQ2DwGa8sboCWE4PD383LaMddhoGNxygM
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5793051/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4605358/
https://jaroslavlachky.sk/solarny-mozol-faq-melasma-akne-znamienka-a-ine/