Ako pristúpiť k účinnej liečbe Helicobactera, a ako sa vyhnúť jeho opakovanej reinfekcii? Toto a mnohé iné nám zodpovedal gastroenterológ MUDr. Jozef Klucho.

7. júna 2018 Pavol Bojda Helikobakter pylori

Väčšina našich návštevníkov sú pacienti s infekciou Helicobacter pylori a záujmom o prírodnú liečbu. Aby sme im priniesli čo najväčšiu hodnotu, pravidelne sa snažíme poskytovať rôzne praktické tipy pre prírodnú a doplnkovú terapiu tohto ochorenia a veľmi príbuzných tráviacich ťažkostí.

Helikobakter pylori ako liečiť

Avšak, aby sme neuberali nič na objektívnosti, porozprávali sme sa aj s gastroenterológom MUDr. Jozefom Kluchom o tomto zdravotnom probléme (infekcia Helicobacter pylori). V rozhovore sa dozviete aké sú najčastejšie príznaky Helicobactera, aký je priebeh medikamentóznej liečby, ale aj názor doktora na prírodnú mastichovú kúru a jej uplatnenie.

Gastroenterológ MUDr. Klucho
MUDr. Jozef Klucho – gastroenterológ

  • Aké sú najčastejšie tráviace a žalúdočné ťažkosti, s ktorými sa pacienti na vás obracajú?

Závisí to od veku a podmienok, v ktorých pacienti žijú a pracujú. V mladšom veku do 40 rokov sú to často funkčné ťažkosti, ktoré vyplývajú zo zlej životosprávy a stresu. V staršom veku sú zase častejšie organické choroby napr. nádory, ale neplatí to paušálne.

  • Aké percento z nich možno pripísať baktérii Helicobacter pylori? Jedná sa o rozšírenú zdravotnú komplikáciu?

Môj odhad je maximálne 10%. Štatistiky hovoria asi o 30% populácie, ktorá helicobactera má, ale z tejto skupiny nie všetci majú ťažkosti, nie všetci sa vyšetrujú a už vôbec nie všetci, ba ani väčšina nenavštívi lekára. Alebo, ak ho aj navštívia, nie u každého sa helicobacter vyšetruje a ani to nie je potrebné. Vyšetrovať a liečiť treba tých, ktorí majú ťažkosti alebo ochorenia, ktoré sú ním spôsobené, teda zápal sliznice žalúdka a dvanástnika, peptické vredy a iné ochorenia.

  • Ako sa Helicobacter pylori najčastejšie prejavuje? Kedy má mať pacient obavu o infekciu touto baktériou?

Najčastejšie spôsobuje pocit plnosti a pálenie v nadbrušku, poruchy trávenia a bolesť v nadbrušku nalačno, niekedy aj v noci. Ak tieto ťažkosti po diéte a samoliečbe neustúpia, pacient by mal navštíviť lekára.

  • Aké sú možnosti diagnostiky pri podozrení na infekciu Helicobacter pylori?

Možností je viac. Od samotestovania alebo laboratórneho vyšetrenia stolice, cez dychový test až po gastroskopiu.

  • Sú obavy pacientov pred vyšetrením gastroskopiou opodstatnené? Ako toto vyšetrenie prebieha a ako sa naň čo najlepšie pripraviť?

Obavy nie sú namieste. Vyšetrenie dobre toleruje 99% pacientov vrátane detí nad 15 rokov. Tí, ktorí ho netolerujú, majú možnosť ho absolvovať s utlmujúcou injekciou alebo v uspatí. Špeciálna príprava okrem 12-hodinového lačnenia väčšinou nie je potrebná. Vylúčiť však pred vyšetrením treba okrem potravy aj fajčenie a alkohol, či dráždivé jedlá a nápoje, vrátane čiernej kávy.

  • Čo nasleduje v prípade potvrdenia nálezu infekcie Helicobacter pylori? Ako prebieha liečba?

Liečba je medikamentózna, teda tabletkami cez ústa. Kúra pozostáva väčšinou z troch, ojedinele zo štyroch druhov liekov a trvá 7-10 dní.

  • Mnoho pacientov sa sťažuje, že liečbu antibiotikami zle znáša kvôli vedľajším účinkom, prípadne k nej majú prirodzený odpor. Čo radíte takýmto pacientom?

Ja nemám také skúsenosti. Minimálne 80% mojich pacientov vyššie uvedenú liečbu toleruje dobre. Chybou je, že tí, čo majú ťažkosti, ju často berú inak, ako je odporúčaná, teda asi 30 min. pred jedlom a na obed by k nej mali brať probiotiká, prípadne inú doplnkovú liečbu.

  • Aký je váš názor na alternatívne prírodné terapeutické metódy? Známa je napr. mastichová kúra. Viete sa vyjadriť aj priamo k nej?

Alternatívne liečebné postupy sú síce možné, ale väčšinou nie sú validované podľa EBM (Evidence Based medicine – medicína založená na dôkazoch). Mastichová kúra môže pomôcť v menej závažných prípadoch infekcie helicobacterom alebo pri tzv. funkčných tráviacich ťažkostiach, prípadne ako pomocný liek počas alebo po vyššie uvedenej medikamentóznej liečbe. Navyše sa musí užívať v koncentrácii minimálne 1 gram denne, najmenej po dobu 14 dní, ideálne až 2-3 mesiace.

  • Je možné v určitom zmysle považovať aj úpravu stravy a jedálnička za podpornú liečebnú metódu? Aké sú v tomto vaše odporúčania?

Samotná úprava stravy síce pomôže vyliečiť zápal žalúdka alebo vred, ale helicobactera pacienta nezbaví. Na jeho eradikáciu (vyhubenie) je potrebná výlučne vyššie uvedená troj – alebo v ojedinelých prípadoch až štvorkombinačná liečba.

  • O baktérii Helicobacter pylori sa vie, že často dochádza k opakovanej reinfekcii aj po úspešnej liečbe. Máte nejaké tipy pre úspešnú prevenciu?

Práve tu by mohla pomôcť mastichová kúra, ktorú je možné brať aj preventívne a opakovane, pretože na rozdiel od antibiotickej liečby, jej vedľajšie a nežiadúce účinky (napr. nevoľnosť, pocit „prevráteného“ žalúdka, tlak v nadbrušku) sú minimálne. Preto sa odporúča dávku zvyšovať až postupne, pokým ju organizmus dobre toleruje.


Nakupujte mastichu od autorizovaného predajcu