Akáciová vláknina

23. apríla 2021 Pavol Bojda Natura Biotika, Vláknina

Akácia senegalská (Acacia Senegal) je stredne veľký strom s bohato vetvenou, dáždnikovitou korunou. Kôra je sivá a konáre slabo tŕnité. Jej listy rastú v pároch a plody obsahujú čierne semená.

Akaciova vlaknina

Z názvu tejto akácie môžeme vyvodiť, že rastie v Africkom pásme saván, konkrétne v Senegale a v Sudáne.

Živica z akácie

Akácia Senegalská sa pestuje kvôli mixu polysacharidov, oligosacharidov, glykoproteínov a ich vápnikových, horčíkových a draslíkových solí. Táto látka sa získava narezávaním kôry stromu v období dažďov. Narušením sa na vonok vyplavuje miazga. Z tejto živice je následne vyťažený polysacharid využívaný napríklad vo farmaceutickom a potravinárskom priemysle. Jeho bežným názvom je arabská guma. Arabská guma je ľahko rozpustná vo vode a tvorí koloidný roztok, ktorý je charakteristický nízkou viskozitou. Používa sa napríklad ako súčasť žuvačiek.

Kde je užitočná akácia? 

Akácia sa okrem potravinárskeho priemyslu využíva aj v tradičnej medicíne a to hneď v niekoľkých oblastiach. 

Bolo preukázané, že spomaľuje absorpciu cukrov, zväčšuje objem stolice a zachytáva žlčové kyseliny. Arabská guma sa dostane až do hrubého čreva bez toho, aby bola strávená v tenkom čreve. Preto je kategorizovaná ako nestráviteľný karbohydrát – vláknina. Je fermentovaná vďaka enzymatickej činnosti črevných baktérií na mastné kyseliny s krátkym reťazcom (SCFA), najmä na kyselinu propiónovú (KP) v hrubom čreve. 

Ukázalo sa, že arabská guma je prebiotickou vlákninou a dokáže selektívne zvýšiť podiel baktérie mliečneho kvasenia a bifidobaktérie u zdravých jedincov. Takisto zvyšuje objem stolice a črevá ju veľmi dobre znášajú, preto môžu byť konzumované vysoké dávky bez vedľajších účinkov.

Pre jej sťahujúce účinky je používaná aj na hojenie rán a rýchlejšie zastavenie krvácania. V kozmetickom priemysle ju majú radi vďaka tomu, že spevňuje pokožku. 

Akácia a žalúdočné vredy

Urýchľuje liečbu žalúdočných vredov, tiež je účinnou prevenciou pri ich tvorbe. 

Pri vredoch AG znížila žalúdočnú sekréciu a zvýšila ochranu buniek žalúdka – redukciou vylúčených kyselín a pepsínu a zvýšením sekrécie mucínu. Je možné, že ochrana žalúdočných buniek je dosiahnutá vďaka antioxidačnej vlastnosti arabskej gumy.

Má akáciová vláknina vedľajšie účinky?

Akácia zamedzuje absorpcii niektorých antibiotík (amoxicillin); bráni v absorpcii minerálov – Fe – pozor u tehotných, ktoré si dopĺňajú železo. Inak je táto vláknina veľmi dobre znášaná aj vo vysokých dávkach. 

Akácia v produkte NATURA BIOTIKA

Akáciovú vlákninu sme použili ako súčasť vlákninového komplexu Natura Biotika. Okrem nej Natura Biotika obsahuje aj: psyllium, smrekovcovú vlákninu a vlákninu z ibiša lekárskeho.

Natura Biotika - aktívna vláknina

Natura Biotika vďaka tomuto špecifickému obsahu pôsobí v týchto oblastiach:

  • posilňuje imunitu
  • podporuje zdravie žalúdka a čriev
  • pozitívne ovplyvňuje výšku cholesterolu
  • chráni mikrobióm počas užívania antibiotík
  • má upokojujúce účinky na sliznice – uľavuje pri podráždení a vnútornom nepokoji

Natura Biotika nemá vedľajšie účinky. Jej užívanie je vhodné pre všetky vekové kategórie.

Vyskúšajte vlákninu Natura Biotika