10 najčastejších otázok v poradni Masticha Terapia

27. júna 2018 Diana Bahorcová Liečba mastichou, Otázky a odpovede

Často sa nám stáva, že mnoho otázok, ktoré adresujete na našu poradňu sa viackrát opakuje.

Masticha - najčastejšie otázky

Často sa nám stáva, že mnoho otázok, ktoré adresujete na našu poradňu sa viackrát opakuje.

1. Môžem kombinovať mastichu s inými prírodnými doplnkami?

Masticha je vo všeobecnosti dobre tolerovaná s väčšinou akýchkoľvek iných prírodných preparátov. Zo strany mastichy by to teda malo byť v poriadku. Otázkou je, aké iné prípravky beriete, a aké majú účinky – obzvlášť na žalúdok. Niektoré prírodné doplnky svojimi účinkami simulujú pôsobenie bežných farmaceutík. Ak by svojimi účinkami napríklad neutralizovali žalúdočnú kyselinu, nie je vhodné ich kombinovať s mastichou.

2. Môžem kombinovať mastichu s liečbou naordinovanou doktorom?

Gastroenterológ bežne predpisuje medikamentóznu liečbu formou kombinácie antibiotík a inhibítorov protónovej pumpy, čo sú lieky proti tvorbe žalúdočných kyselín. S antibiotikami môžte mastichu pokojne užívať, problémom sú však lieky proti tvorbe žalúdočných kyselín. Pre správne pôsobenie mastichy je dôležitá kvalitná tvorba žalúdočných kyselín. Našim odporúčaním je teda tvorbu žalúdočných kyselín počas terapie podporiť (napr. jablčným octom).

3. Môžu mastichu užívať tehotné a dojčiace ženy bez akýchkoľvek negatívnych následkov?

Hoci pri výskumoch neboli zistené žiadne vedľajšie účinky počas užívania mastichy, štúdie neboli uskutočňované na tehotných a dojčiacich ženách. Práve preto v súlade s platnou legislatívou neodporúčame užívanie mastichy tehotným a dojčiacim ženám a deťom do 6 rokov.

Masticha a tehotenstvo
Masticha a tehotenstvo

4. Môžu mastichu užívať aj deti pod 15 rokov?

Ako sme už spomenuli v predošlom bode, deťom do 6 rokov užívanie mastichy v súlade s platnou legislatívou neodporúčame. Deti od 6 do 15 rokov mastichu užívať môžu, avšak odporúčame znížiť dávkovanie na polovicu (t.j. 1 kapsula 2x denne). Osoby nad 15 rokov môžu užívať mastichu s bežným dávkovaním.

5. Môžem mastichu užívať aj keď som celiatik / diabetik / mám intoleranciu na laktózu?

Masticha neobsahuje žiadne látky, na ktoré by citlivo reagovali ľudia s intoleranciou na určité zložky potravy. Jedinou rizikovou skupinou sú ľudia alergickí na živicu, keďže masticha sa spracováva zo živice stromov Pistacia lentiscus. Avšak s takým prípadom sme ešte nestretli ešte ani raz.

6. Žalúdočné problémy sa mi po liečbe vrátili. Pomôže mi masticha?

Tráviace a žalúdočné problémy v dôsledku infekcie Helikobakter pylori sa zvyknú po liečbe opakovane vracať, pokiaľ nebol Helikobakter úplne eradikovaný, prípadne došlo k opakovanej reinfekcii z vonkajšieho prostredia. Masticha v tomto prípade môže pomôcť, avšak je nutné jej dôsledné užívanie v kombinácii s dodržiavaním zásad zdravej stravy, aby ste tak nevytvárali v žalúdku vhodné prostredie na premnoženie nežiaducich patogénov.

7. Ako dlho môžem užívať mastichu?

Helikobakter pylori liečba
Helikobakter pylori liečba

Masticha vykazuje silné antibakteriálne pôsobenie. Pri užívaní nad rámec odporúčaného dávkovania môže vyhubiť aj prospešné baktérie v žalúdku a zapríčiniť tak problémy so stolicou. To sa však týka iba čistej mastichy. Produkt Masticha Active obsahuje okrem chioskej mastichy v kapsuliach aj prospešné probiotikum S. boulardii. Mastichu Active tak môžete pokojne užívať v podstate neustále bez akýchkoľvek negatívnych následkov na zdravie. Mastichová kúra sa dokonca odporúča raz ročne preventívne zopakovať na prečistenie žalúdka od choroboplodných baktérií.

8. Kde sa dá kúpiť Chioská masticha?

V súčasnosti jediný známy certifikovaný obchod s Chioskou mastichou nájdete na stránke www.mastichashop.sk . Chisokú mastichu je možné kúpiť aj v lekárňach a bioshopoch po celom Slovensku.  Ich zoznam nájdete na stránke – https://masticha.futur.sk/partnerske-predajne/

9. Terapia mastichou mi nezaberá, čo mám robiť?

Tak ako pri antibiotikách, ani pri chioskej mastiche nie je možné zaručiť 100% účinnosť u každého. Treba brať na zreteľ osobitosť každého organizmu a nezanedbateľný vplyv stravy a životného štýlu. Preto odporúčame nasadiť Helikobakter – diétu. A to nielen počas terapie, ale všeobecne. Zdravý a harmonicky pracujúci žalúdok nevyhovuje helikobakterovi. Častým odporúčaním je tiež podpora mastichy jablčným octom. Ten stimuluje tvorbu tráviacich enzýmov a napomáha tak harmonickému prostrediu v žalúdku.

10. Mám vysokú tvorbu žalúdočnej kyseliny a pálenie záhy. Čo mám robiť?

Pálenie záhy v dôsledku vysokej tvorby žalúdočnej kyseliny je nesprávny termín. V skutočnosti problém nie je vo vysokej tvorbe žalúdočnej kyseliny, ale nesprávne pracujúcej príklopke medzi žalúdkom a pažerákom. Keď žalúdočné kyseliny vystúpia z ich prirodzeného prostredia (žalúdka) nahor do pažeráka, ktorý nie je chránený sliznicou, pociťujeme tzv. pálenie záhy. Lieky na potlačenie žalúdočných kyselín síce môžu tento problém dočasne zmierniť, ale určite ho nevyriešia. Ako prírodnú alternatívu odporúčame radšej uprednostniť zdravú rastlinnú stravu, minimalizovať príjem sýtených nápojov, alkoholu a kávy, nelíhať si bezprostredne po najedení, dbať na dostatočný príjem tekutín a zharmonizovať žalúdok mastichou v kombinácii s jablčným octom.